Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Američané dočasně zmírnili účetní standardy; chtějí pomoci bankám

ČTK: Američané dočasně zmírnili účetní standardy; chtějí pomoci bankám

03.04.2009 8:42
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americký úřad pro účetní standardy (FASB) včera dočasně zmírnil pravidla, podle nichž firmy vyjadřují hodnotu aktiv ve své bilanci. Hlavním cílem opatření je pomoci bankám, které mají v portfoliích značné objemy aktiv horší kvality a musí je nyní oceňovat podle tržní hodnoty. Uvedla to agentura AP.

Podle takzvaného pravidla "mark-to-market" musejí firmy v účetnictví uvádět u aktiv takovou hodnotu, které lze s ohledem na tržní podmínky při prodeji reálně dosáhnout. Změna, k níž úřad FASB ve čtvrtek sáhnul, ale tuto povinnost zmírňuje. Firmy tedy budou mít větší volnost při stanovování hodnoty aktiv i hlášení ztrát.

FASB je nezávislým úřadem a o uvolněním pravidel jednal ve svém sídle v Norwalku v americkém státě Connecticut. Přijaté změny se ale vztahují pouze na druhé čtvrtletí, které začalo ve středu.

Hlavní změna spočívá v tom, že banky a další firmy mohou aktiva ocenit s přihlédnutím k tomu, jakou cenu by za ně bylo možné očekávat, pokud by finanční systém fungoval normálně a nebyl ovlivněn krizí. Podle dnešních pravidel je nutné rizikovější aktiva ocenit velmi nízko, jako kdyby je bylo nutné prodat v nouzi, a tedy za minimální ceny.

Nová pravidla také umožní bankám vyhnout se povinnosti hlásit některé ztráty vzniklé v souvislosti s nákupem cenných papírů. Nyní je totiž možné využít více faktorů, jako jsou proměnlivé úrokové sazby, které není nutné brát v potaz při výpočtu čistého zisku či ztráty.

Hlavní orgán FASB má pět členů, dva z nich se ale proti návrhu postavili a tvrdí, že změny v oceňování aktiv měl přijmout regulátor bankovního sektoru, nikoli úřad FASB. Změna prý může ovlivnit kapitálovou pozici bank, navíc FASB prý změnu provedl víceméně na nátlak Kongresu.

Někteří odborníci upozorňují, že uvolnění účetních pravidel by paradoxně mohlo být na škodu snaze vlády realizovat nově schválený program podpory finančního systému. Ten předpokládá, že stát spolu se soukromými investory od bank odkoupí takzvaná toxická aktiva v objemu až za půl miliardy dolarů, v přepočtu asi deset miliard .


Váš názor
 • Velmi negativní zpráva
  03.04.2009 14:16

  Z toho pro mě vyplývá zásadní sdělení - v bilancích amerických bank je tolik svinstva, že to stát nezvládne sanovat.
  smrrtka
 • to je vrchol drzosti...
  03.04.2009 13:56

  ...maj same vylhane statistiky ohledne ekonomiky, dokonce jsm cetl, ze i s vahama indexu si pekne prohrali a ted dokonce tohle... cemu ma clovek potom verit?? ja uz bych neveril nicemu, co je od tyhle vlady, mozna tady timhle nachytaj dost hejlu a ekonomika pojede nejakou chvili, ale o to vetsi pad to bude potom....
  tarat
  • Re: to je vrchol drzosti...
   03.04.2009 14:06

   Toto tvrdím už delší dobu. Kdyby měli účetní výkazy zfalšovat (vymysleli "geniálnější věc), tak výsledky bank budou dobré. Můžeme sice nadávat, ale nic s tím nenaděláme, proto nejlepší řešení pro nás je držet se TA, na nějaký čas zapomenout na fundament a svézt se s trhem. Já za sebe však začnu pomalu akumulovat znovu gold, protože jednou přijde den zúčtování, kde arogance dostane co proto.
   Jaco
 •  
  03.04.2009 13:42

  Pracoval jsem několik let jako auditor u velké "4" se specializací na finanční instituce a můžu pouze říct, že toto je naprosto neuvěřitelné a neodůvodnitelné. Změnit účetní standard na nátlak vlády, navíc pouze na jeden kvartál, to je jasný záměr manipulace s výkazy. Jediným účelem je opticky vylepšit finanční zdraví a výsledky bank a tím i akciových trhů, což Babrack nutně potřebuje. Přesně tohle přivodilo krach Enronu a dalších - oceňování aktiv na bázi interních modelů. A šli za to do basy. V US to nyní posvětila vláda, tak všichni doufejme, že nedopadnou stějně. Rozhodně teď nemá smysl studovat fundament, jelikož bude naprosto zavádějící.
  Starý Magdón
 • Potěmkinovy účetní standardy
  03.04.2009 13:03

  Taky bysme měli ocenit ČEZ na 1400 a Erste na 1700, jako kdyby nebyla krize :-) O NWR a Orco raději nepíšu, aby Amíci nevypadali jak úplná paka.
  Nevěřící Tomáš
 •  
  03.04.2009 12:51

  A timhle chcou jako obnovit duveru? :-O
  cb
 • mnooo a proc vubec dodrzovat nejaky standardy?
  03.04.2009 9:41

  vzdyt mohli povolit bankam ocenovat si sva aktiva podle sebe...to by se hned jejich rozvahy a vysledovky vylepsili... typicka amerika: lhat se nesmi-akorat bude rikat min pravdy
  oxik2
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data