Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Březnová meziroční inflace výrazně nad prognózou

ČNB: Březnová meziroční inflace výrazně nad prognózou

9.4.2009 13:03
Autor: 

Následuje plné znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v březnu 2009:

Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v březnu 2009 oproti únoru mírně zvýšila, když dosáhla hodnoty 2,3 %. K nárůstu inflace došlo poprvé po zhruba půl roce, kdy tempo meziročního růstu cen zpomalovalo. V důsledku březnového zvýšení se inflace dostala do dolní poloviny tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. V březnu vzrostla i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která dosáhla 1,8 %. I přes své zvýšení se tak nachází již čtvrtý měsíc pod dolním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle.

Cenová hladina v březnu 2009 oproti předchozímu měsíci vzrostla o 0,2 %. K meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen přispěly zejména ceny pohonných hmot, čistého nájemného, cigaret, vína a nových sezónních modelů oděvů a obuvi. Na snižování cenové hladiny působil sezónní pokles cen dovolených a klesající ceny některých druhů potravin.

Celková meziroční inflace v březnu 2009 byla ve srovnání s aktuální prognózou ČNB o 0,9 procentního bodu vyšší. Na této skutečnosti se podílel cenový vývoj ve všech třech měsících 1. čtvrtletí letošního roku. Podle předběžných propočtů k této odchylce přispěl nejvíce vývoj cen potravin. Ceny potravin zatím stále nereagují zcela podle očekávání na výrazný propad světových cen potravin a domácích cen zemědělských výrobců, proto nelze vyloučit, že v dalších měsících dojde k dalšímu poklesu jejich cen. K odchylce od prognózy přispěl rovněž nižší meziroční pokles cen pohonných hmot vlivem slabšího než očekávaného kurzu koruny vůči americkému dolaru a vyšších cen ropných produktů na světových burzách. Naopak korigovaná inflace dosáhla mírně nižších hodnot, než ČNB očekávala. Prognóza regulovaných cen se zhruba naplnila.

I přes pozorovaný březnový nárůst inflace ČNB nadále očekává, že v průběhu letošního roku inflace klesne až téměř k nulovým hodnotám. Od přelomu roku se však začne postupně zvyšovat směrem k novému 2% inflačnímu cíli. 

Tomáš Holub, Ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data