Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Česko půjčí MMF na pomoc zemím postiženým krizí 27 miliard Kč

E15: Česko půjčí MMF na pomoc zemím postiženým krizí 27 miliard Kč

10.4.2009 8:12
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká republika poskytne Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) úvěr ve výši 1,03 miliardy eur (zhruba 27 miliard korun) na případnou pomoc zemím postiženým finanční krizí. Jde o český podíl na balíčku ve výši jednoho bilionu dolarů (asi 20 bilionů korun), který dohodly země G20 minulý týden na schůzce v Londýně. Částka by podle návrhu ministerstva financí měla plynout z devizových rezerv České národní banky (ČNB). Deníku E15 to potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek.

"Toto řešení by nezatížilo dluhovou službu a nezvýšil by se státní dluh," uvedl podle E15 Kalousek. Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek o Kalouskově návrhu jednala. "Mohu potvrdit, že jsme tuto možnost nezamítli. Pravidla Evropské unie nám umožňují na toto rezervy použít. Zbývá však řada detailů, které je nutné dořešit, například ekonomická stránka transakce z našeho hlediska," řekl deníku E15 viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.

Podle informací deníku E15 platí MMF za úvěry méně, než je obvyklé. Ministerstvo financí by proto mělo rozdíl centrální bance dorovnávat. Podle Kalouska by konečná částka určená pro potřeby fondu nakonec mohla být o 200 milionů eur nižší. Česko totiž již schválilo separátní půjčku Lotyšsku ve výši přibližně 5,5 miliardy korun a ministerstvo financí se bude snažit, aby to MMF při svém požadavku zohlednil. "Pokusíme se to vyjednat," dodal podle E15 Kalousek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalý závazek, nebude u půjčky stanoveno žádné datum splatnosti. Fond může kdykoli Českou národní banku o peníze požádat. Česko již řadu let v rámci MMF sehrává věřitelskou roli a samo žádné půjčky nečerpá. "Maďarsko, Lotyšsko a Rumunsko by byly první členové Evropského společenství více než za 30 let, jež by těchto nástrojů využily," uvedl pro E15 člen ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník.

Jako první získalo pomoc od mezinárodních institucí Maďarsko, které se do velkých problémů dostalo v říjnu loňského roku. Země dostala půjčku 25 miliard eur. Další zemí bylo Lotyšsko, které získalo úvěr v hodnotě 7,5 miliardy eur, především od Mezinárodního měnového fondu. Balíček zahrnoval finance z EU, severských zemí, Česka, Polska, sousedního Estonska a Světové banky. Naposledy si pomoc vyjednalo Rumunsko, do kterého by po splnění podmínek mělo připlynout celkem 20 miliard eur. MMF z toho přispěje téměř 13 miliardami, píše E15.

Londýnský summit zemí G20 schválil navýšení kapitálu MMF na 750 miliard dolarů, aby měl fond rezervu v případě naléhavé potřeby některé ze zemí zasažených krizí. Dalších 250 miliard dolarů půjde na posílení volného obchodu a pomoc nejchudším zemím, napsal deník E15.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data