Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v březnu: Vývoz na vlně šrotovného v zahraničí

Zahraniční obchod v březnu: Vývoz na vlně šrotovného v zahraničí

7.5.2009 10:16
Autor: David Marek

Komentář byl doplněn:

Obchodní bilance dosáhla v březnu přebytku 23,4 miliardy korun. Meziroční pokles vývozu se zmírnil na 6,3 procenta, což je podstatně méně než v lednu a únoru. Dovoz meziročně klesl o 13,5 procenta.

Na statistice zahraničního vývozu je patrný pozitivní vliv šrotovného v Německu, na Slovensku a dalších evropských zemích. Vývoz automobilů a autodílů se podílí na celkovém českém vývozu 15 procenty a zvýšení poptávky po automobilech v zemích, kde bylo zavedeno šrotovné, tedy výrazně pomohlo zvýšit vývoz z ČR.

Celkový pozitivní efekt šrotovného v evropských zemích by letos mohl dosáhnout zhruba 30 - 40 mld. Kč. Pokud vezmeme v potaz vývoz aut i autodílů a budeme předpokládat podobný dopad jako v případě vývozu automobilů, mohl by celkový efekt šrotovného dosahovat 60 - 80 mld. Kč. S vývozem a výrobou automobilů se ale zvýší také dovoz surovin, materiálů a polotovarů. Čistý efekt na obchodní bilanci lze odhadnout na 15-20 mld. Kč, tj. 0,3 - 0,4 % HDP. Celkový efekt by díky multiplikaci (vyšší zaměstnanost a dopad na domácí poptávku, pozitivní vliv na související odvětví, atd.) mohl být o něco vyšší.

Otázkou je vývoj poptávky a vývozu automobilů po skončení šrotovného v Německu a dalších zemích. Případný pokles by byl naopak brzdou růstu průmyslové produkce i celé ekonomiky. Nicméně v příštím roce by již mělo dojít k mírnému oživení růstu v eurozóně, což je pro českou ekonomiku podstatně významnější stimul než šrotovné.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data