Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Meziroční inflace v dubnu 2009 nepatrně nad prognózou

ČNB: Meziroční inflace v dubnu 2009 nepatrně nad prognózou

12.5.2009 13:08
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v dubnu 2009 hodnoty 1,8 % a oproti březnu (2,3 %) se výrazně snížila. V důsledku toho se inflace dostala pod spodní okraj tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. V dubnu poklesla i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která meziročně dosáhla 1,5 % a která se tak nachází již pátý měsíc pod dolním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle.

Cenová hladina se v dubnu 2009 oproti předchozímu měsíci snížila o 0,1 %. K meziměsíčnímu poklesu spotřebitelských cen přispěly dle ČSÚ zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ve stejném směru působil pokles cen v oddíle zdraví vlivem změn v placení regulačních poplatků při návštěvě lékaře a snížení doplatků za léky. Snížily se rovněž ceny zemního plynu. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo především zvýšení cen v dopravě a v důsledku sezónního vývoje též nárůst cen odívání a obuvi.

Celková meziroční inflace v dubnu 2009 byla ve srovnání s aktuální prognózou ČNB o 0,1 procentního bodu vyšší. Podle předběžných propočtů k této drobné odchylce přispěly vyšší ceny pohonných hmot a korigovaná inflace bez pohonných hmot. Nižší, než prognózovala ČNB, byly naopak ceny potravin a regulované ceny. Ceny potravin přitom zřejmě začaly znatelněji reagovat na výrazný propad světových cen potravin a domácích cen zemědělských výrobců; možnost takového vývoje ČNB v minulosti avizovala.

Pozorované dubnové zpomalení inflace je celkově v souladu s očekáváním ČNB, že v průběhu letošního roku inflace dále klesne, přičemž však zůstane v kladných hodnotách. V roce 2010 se začne postupně zvyšovat směrem k novému 2% inflačnímu cíli.
 
Text je kompletním zněním komentáře ČNB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba