Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Toto čtvrtletí mohou USA růst 2,5% tempem. Další vývoj s mnoha ale…

Greenspan: Toto čtvrtletí mohou USA růst 2,5% tempem. Další vývoj s mnoha ale…

3.8.2009 16:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Recese se blíží ke svému konci a růst se může dostavit mnohem rychleji, než mnozí ekonomové předpokládali. Myslí si to bývalý šéf Fedu. „Americká ekonomika může velmi pravděpodobně v romto čtvrtletí dosáhnout 2,5% růstu,“ uvedl Alan Greenspan. „Důvodem je to, že jsme prošli mimořádně razantním poklesem zásob a úrovně produkce jsou významně pod spotřebou,“ vysvětlil svůj postoj Greenspan.

Podle v pátek zveřejněných údajů americká ekonomika ve 2Q09 poklesla o 1 %. „Ve střednědobém horizontu jsem optimistický, ale s mnoha výstrahami,“ řekl Greenspan. Jednou z těch výrazných je stav trhu nemovitostí. Trh bydlení se dočasně stabilizoval, ale ekonomika může podle něj znovu padnout, pokud další pokles cen nemovitostí překročí pět procent. „Pokud by překročil další 10% pokles, vzedme se další vlna zabavování pro neschopnost splácet hypotéky,“ uvedl Greenspan (dluhy porostou v poměru k hodnotě nemovitostí, kterými jsou zajištěny). „Nemyslím si, že taková situace nastane. Zároveň si ale umím představit, že můžeme zaznamenat druhou vlnu směrem dolů. Důležité ale je, že podle mne skutečně jsme blízko stabilizace.“

Greenspan k trhu nemovitostí mimo jiné uvedl, že vlna růstu v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích vedla k nadbytku úspor, což poslalo dolů globální dlouhodobé úrokové sazby v letech 2000 až 2005 a výrazně přispělo k boomu na trhu nemovitostí.

Podle konsensu Bloomberg americká ekonomika ve 3Q09 poroste tempem kolem 1 %. „V řeči faktů, pokud se podíváme na čísla za produkci v různých odvětvích průmyslu, je jasné, že jsme obrátili kurs, pravděpodobně někdy v polovině července,“ odhaduje dno ekonomiky Greenspan. Nezaměstnanost podle něj dále poroste, ale rovněž zpomalujícím se tempem.

S koncem recese na přelomu letošního a příštího roku počítá také americký ministr financí Timothy Geithner. „Administrativa i Kongres se snaží na ekonomiku nahlížet velmi opatrně, ale zdá se, že konci recese se přiblížíme s koncem letošního roku," uvedl Geithner. O zlepšení na konci roku 2009 hovoří také Nouriel Roubini. Podle něj globální ekonomika zahájí cestu z recese na konci roku 2009. Ekonomika Spojených států podle něj poroste tempem kolem 1 % v příštích dvou letech, nedosáhne však tempa 3 %, o kterém „hovoří mnozí“. Stejně jako Greenspan nevylučuje další vlnu směrem dolů, hovoří Nouriel Roubini o druhém dnu recese, které by mohlo přijít na přelomu let 2010 a 2011. „Perfektní mix fiskálních deficitů, rostoucích výnosů se státních dluhopisů, slabých firemních výsledků a stagnujícího trhu práce může stáhnout světovou ekonomiku do recese na její druhé dno,“ napsal Roubini před koncem července ve zprávě.

Banky a finanční instituce reportovaly od počátku recese celosvětově přibližně 1,5 bilionů dolarů úvěrových ztrát. Podle Greenspena se stav finačního systému velmi výrazně zlepšil. „Otázka jeho možného kolapsu není na stole,“uvedl Greenspan. Spread Libor-OIS, který vyjadřuje ochotu bank si navzájem půjčovat, se z hodnoty 364 bps dosažené 10. října 2008 snížil na současných 28 bps, přičemž bývalý šéf Fedu již dříve uvedl, že za normální považuje hodnoty do 25 bps.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y