Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slyším zvuky motoru, kdopak to jede sem… na čtyřkolce ženeme se za vyšším produktem

Slyším zvuky motoru, kdopak to jede sem… na čtyřkolce ženeme se za vyšším produktem

7.8.2009 15:19

Zaujal mne článek ve WSJ popisující jak v některých oblastech v USA ruší zákazy vjezdu ATV (all-terrain vehicle; tedy povětšinou čtyřkolek) do volné krajiny. Důvodem je prý zejména podpora prodeje těchto strojů v recesi. Nemalé příjmy by podle některých odhadů měly přinést i související služby – ubytování turistů, stravování, palivo, povolenky k vjezdu na některé tratě, atd.

Prvním důvodem mého zájmu je to, že jako důchodce-čekatel na Vysočině vnímám znatelné rozšíření těchto vozítek i u nás. Zejména letní víkendy jsou tak stále častěji zpestřeny vrčením čtyřkolek zábavu hledajících výletníků. Co udělá pár okruhů podobné tlupy s lesem, či polní cestou asi není potřeba rozebírat (občas slyšený argument, že kopyta koní to „taky rozrejou“, jen vystihuje neschopnost/neochotu pochopit, že příroda tu není pro naší bezuzdnou zábavu typu po nás potopa). Proti ATV nic nemám, v rukou zábavu hledajících, bezohledných hejsků jsou ale více než otravné.

Druhým důvodem je to, že uvedené je výbornou ikonou naší závislosti na „chlebu a hrách“ za každou cenu. Když tak jeden rok náhodou začneme vyrábět a spotřebovávat méně krámů, než o rok dříve, začneme panikařit a uděláme vše pro to, aby naše ekonomika zase rostla. Včetně devastace poměrně dosti vzácných věcí. Přitom i z čistě ekonomického hlediska je podobný přístup nesmyslem. Stojí v principu jen na tom, že prodej ATV a souvisejících služeb (abych zůstal u tohoto hodně vystihujícího příkladu) vstupuje do kalkulace chiméry jménem HDP, zatímco reálné škody ve formě zničeného prostředí a času pro ostatní tam nevstupují („jen“ protože pro ně neexistuje trh a nelze je spočítat). Na úrovni jedinců se pak tento nesmysl projevuje také pěkným paradoxem. Výnosy doprovázené na peníze nepřevoditelnými škodami se přesunou do naší kapsy ve formě bankovek, které pak musíme vydat na to, abychom o víkendech a dovolené jezdili na stále vzácnější nepoškozená místa klidu (které si ničíme přesně pro tyto bankovky). Tak takhle nějak jedná onen racionální homo economicus. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • inu zevšednělo slovo "krize"
  10.8.2009 12:01

  člověk se záměru chápe,/ 4-kolky chce prodávat,/ vláda si trochu pomůže,/ povolení chce vydávat.//// myšlenka je vskutku ctnostná,/ P.R. agentura pomáhá,/ podnikatel víc vyrábí a prodává,/ komu to vadí, ať nadává.//// aby člověk nedrancoval zem,/ budeme jezdit za plotem./ ekolog bude trochu umlčen,/ tento byznys rozjedem ve velkém.//// vybudujem celou síť,/ bude-li nadnárodní - tím líp !!!/ koupíte si akcii, pak zaplatíte 2 jízdy,/ jízdné se vám vrátí z dividendy.//// až příště budete platit daně,/ ani tu skutečnost nebudete znát,/ rozpočet bude sestaven a schválen,/ na ekologické škody bude pamatovat.//// člověk tak inkasuje za výrobu a prodej,/ pak inkasuje za zprostředkování adrenalinu,/ nakonec dotaci na zdrancovanou zem./ Vivat dlouhodobému záměru.//// S politiky a médii,/ pošleme stádo do ř…./ inu zevšednělo slovo "krize",/ nedivejme se však na kapital cize !!! ////
  Mudrc
 • musím nesouhlasit
  8.8.2009 2:00

  z článku mi až příliš přijde, že z autora mluví pozice - "nemám rád projíždějící čtyřkolky, když jsem na procházce v lese". fakticky si dokážu představit zákaz čtyřkolek mimo chráněné oblasti (v nich nemám námitek) nanejvýš kvůli hluku, určitě ne kvůli devastaci polních cest (to je skutečně mimo moji fantazii).
  tonda
 • Naprostý souhlas s autorem
  7.8.2009 22:59

  Fungující ekonomika je bezpochyby na naší jedinečné planetě potřebná věc,ale podporovat ekonomický růst tímto způsobem je jednoznačně špatná cesta.A takových případů máme kolem sebe víc,kdy se nehledí na užitnost,ale jde jen o to vydělat za každou cenu.Jo to je dnešní svět,už dávno jsem pochopil,že snažit se ho změnit není možné.Peníze jsou dnes až na prvním místě.
  erko1
 •  
  7.8.2009 20:21

  take vyjadruji sympatie. konecne si nekdo dava dohromady 1+1
  Azb
 • Děkuji
  7.8.2009 19:45

  Vážíl jsem si Vás dříve vážím si vás mnohem víc po přečtení tohoto článku. Dříve jsem si myslel, že jste chytrý, dnes jste mi dokázal, že jste moudrý. Děkuji
  Marduk
  • To je řešení?
   9.8.2009 22:03

   Určitě souhlasím s názorem pana Soustružníka. Vůči přírodě žijeme už velmi dlouhou dobu na dluh. Na čtyřkolce jsem ještě nejel, ale dokážu si představit, že to může být pěkná zábava. Mám rád adrenalin, ale nechci kvůli své potřebě devastovat okolí. Nápad, že vjezd těchto strojů do volné krajiny mi přijde za naprosto ubohý. Dané oblasti totiž toto řešení nic nestojí (možná malé náklady na odstranění značek zákazu - jestli nějaké existují). Navíc nevidím jediný racionální důvod, proč bych si měl koupit čtyřkolku proto, že mi někdo dovolil vjezd do volné krajiny. Tak dobře, budu si jezdit okolo baráku, ale za chvíli to tam bude vypadat jako rozorané pole. Budu chtět na takovémto místě žít? A budu potom moci vyjít se sousedy? Pokud by někdo opravdu chtěl zvednout prodeje těchto věciček, tak ať zprovozní pár terénních okruhů pro tyto stroje, uspořádá tam něco, aby navedl zákazníky. Ať tam ty čtyřkolky půjčuje a bude to mít na trh čtyřkolek daleko lepší efekt. Jenže to by někdo musel být trochu aktivní...
   SF
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba