Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet za červen hlouběji v minusu

Běžný účet za červen hlouběji v minusu

11.8.2009 10:41
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář byl rozšířen: Deficit běžného účtu se v červnu prohloubil na 16,0 miliard korun, což je horší výsledek, než se čekalo. O měsíc dříve schodek činil 11,7 miliardy. Za zhoršením stojí především vývoj bilance výnosů, která v červnu skončila v minusu o 41,6 miliard, zahrnujíc odliv dividend do zahraničí za 29,3 miliardy. Bilance zahraničního obchodu naopak v červnu vykázala vysoký přebytek (v metodice platební bilance 22,8 miliardy) a pozitivní příspěvek nadále poskytuje i bilance služeb. Ta vykázala přebytek 4,9 miliardy.

Už druhý měsíc v řadě převládaly přímé investice do zahraničí nad těmi, které plynuly směrem do ČR. V pohledu na minulých šest let se tato situace vyskytla jen výjimečně. Tentokrát se zřejmě projevuje horší situace firem, které jsou pod tlakem slabé poptávky. Prostor pro nové investice se zmenšil. Navíc zahraniční vlastníci firem v Česku preferují přímou výplatu zisku. Poměr zisku, který je zde znovu investován, tak klesá, v červnu tvořil zhruba čtvrtinu. Naopak roste poměr prostředků, které plynou do zahraničí ve formě dividend. K tomu ČNB uvádí také zvýšení objemu peněz, které poskytují české firmy v rámci skupiny do zahraničí ve formě úvěru.

Příliv portfoliových investic zůstává kladný, a to především díky dluhopisům. Toky spojené s akciemi byly v červnu zhruba vyrovnané. Jak ale uvádí ČNB, příliv peněz z dluhopisů nebyl spojen s nákupy ze zahraničí, nýbrž prodeji zahraničních dluhopisů domácími bankami a dalšími investory.

Deficit běžného účtu v minulém roce dosáhl 114 miliard korun. Letos očekáváme výsledek ještě o něco horší, celoroční bilance by se měla pohybovat kolem -122 miliard. V druhém pololetí čekáme zhoršení bilance jak kvůli pokračujícímu odlivu dividend, tak kvůli snížení přebytků v zahraničním obchodě, který za první půlrok vykázal nejvyšší saldo v historii ČR.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba