Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Obchod meziměsíčně ožil, meziročně dále klesal

ČSÚ: Obchod meziměsíčně ožil, meziročně dále klesal

14.9.2009 9:12
Autor: 

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v červenci zvýšily meziměsíčně reálně o 1,1 % a meziročně klesly o 3,1 %. Sezónně neočištěné tržby klesly meziročně o 4,9 % (bylo o jeden pracovní den méně než ve stejném měsíci 2008). Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) a nepotravinářského zboží (viz tabulka).
 
Tabulka:  Tržby sortimentních skupin prodejen (meziroční změny, rozklad přírůstku)

Malo 0809
(Zdroj: ČSÚ)

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly meziměsíčně reálně o 0,3 % a meziročně o 12,5 %. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 15,4 %, v tom za prodej motorových vozidel o 16,8 % a za opravy o 8,1 %.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby zvýšily meziměsíčně reálně o 1,6 % a meziročně o 1,0 %. Sezónně neočištěné tržby klesly meziročně o 0,1 %, v tom za nepotravinářské zboží se snížily o 4,0 %, naopak vzrostly za pohonné hmoty o 5,0 % a za potraviny o 2,9 %.

Ze sortimentů, které mají vliv na celkový výsledek, se výrazně snížil prodej výrobků pro domácnost a potravin ve specializovaných prodejnách (o 10,4 %, resp. o 8,3 %). Naopak rostly tržby podnikům s prodejem farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží (o 4,6 %), oděvů a obuvi (o 4,3 %), dále nespecializovaným prodejnám s převahou potravin (o 3,9 %) a maloobchodu s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,3 %).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 94,5 %. Nejvíce klesly ceny pohonných hmot (o 19,2 %), počítačových a komunikačních zařízení (o 9,6 %), použitého zboží (o 6,6 %), oděvů a obuvi (o 4,3 %) a zboží v nespecializovaných prodejnách (o 4,1 %). Rostly zejména ceny za léky, zdravotnické potřeby a kosmetiku (o 1,4 %) a za potraviny ve specializovaných prodejnách (o 0,7 %).

Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostly v červenci sezónně očištěné tržby v maloobchodě v EU 27 reálně meziměsíčně o 0,2 %, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 0,9 %. Nejrychleji rostly tržby v Belgii (o 4,8 %), ve Švédsku (o 4,6 %) a v Polsku (o 4,4 %), nejvíce se snížily v Lotyšsku (o 29,5 %), v Estonsku (o 20,0 %) a v Litvě (o 19,1 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data