Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer: Vládu povedu k řádným volbám jen s obnoveným mandátem a schodkem rozpočtu do 170 miliard

Fischer: Vládu povedu k řádným volbám jen s obnoveným mandátem a schodkem rozpočtu do 170 miliard

15.9.2009 15:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky se nejenže nedokázala shodnout na odhlasování svého rozpuštění, jak se očekávalo po ranním prohlášení šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka o preferování řádného termínu voleb v příštím roce, ale nakonec rozpuštění komory ani nezařadili na program schůze, čímž celá schůze skončila. Pro zařazení hlasování na program schůze, což měl být její jediný významný bod, bylo 83 poslanců, proti pak 62. Mirek Topolánek se v souladu se svým dopoledním prohlášením (dopolední vývoj událostí zde) vzdal poslaneckého mandátu.

Nastalá situace znamená, že volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v řádném termínu, tedy nejpozději 28. a 29. května příštího roku. Ukládá to Ústava ČR, podle které se musejí volby konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné sněmovny skončí ve čtvrtek 3. června 2010.

Odklad voleb: Víc pozitiv, než negativ, ale odklad reforem

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nemá odklad voleb na ekonomiku aktuální dopad. "Odklad voleb má, možná trochu paradoxně, více pozitiv než negativ. Klíčovým bodem je nyní schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nyní na to má Poslanecká sněmovna více prostoru, než kdyby byly volby na podzim," uvedl Marek.

Zároveň ale Marek upozornil, že volby v příštím roce znamenají další odklad reforem ke střednědobé i dlouhodobé stabilizaci veřejných financí. "Nicméně, zpoždění několika měsíců při laxním přístupu v posledních deseti až patnácti letech nepředstavuje fatální záležitost," dodal.

Fischer: Do voleb s novým mandátem a schodkem do 170 miliard

Premiér Jan Fischer se dnes před novináři nechal slyšet, že chce rychlou dohodu stran o tom, jaká vláda povede stát do řádných voleb. V případě, že bude i nadále pověřen jeho kabinet, bude žádat obnovení mandátu vlády, což by zřejmě znamenalo opakování hlasování o důvěře. Fischer zároveň chce pokračovat pouze s takovým rozpočtem, který nepřekročí schodek 170 miliard korun. Fakticky tak Fischer svázal své další působení ve funkci premiéra s prosazením balíku rozpočtových škrtů ministra financí Eduarda Janoty.

Vláda se vrátí k úspornému balíčku Janoty již na zítřejším jednání. Minulý týden ministři odsouhlasili rozpočet na příští rok s rekordním schodkem 230 miliard korun, mají ale připraveny legislativní návrhy, jejichž pomocí by bylo možné deficit snížit na 160 miliard korun. Úsporná opatření by se podle Janoty dotkla všech. Vyšší odvody by ubraly lidem s vyššími výdělky, škrty na straně sociálních výdajů by se dotkly výdělečně slabších. Ušetřeni by zřejmě nezůstali ani zaměstnavatelé.

(Zdroj: Bloomberg, vlada.cz, čtk, ČT, Český rozhlas)


Váš názor
 • To je slovo chlapa
  15.9.2009 16:28

  A teď se paroubku ukaž , jak jsi státovorný a máš na mysli jen blaho národa . Doufám , že po tom všem už lidem konečně dojde , co to je za sedmilháře - prvně shodí vládu uprostřed vedení Unie , a pak není schopen sestavit sám vládu novou . protože by ty svoje sliby nemohl zaplatit !
  Ise
  • Re: To je slovo chlapa
   15.9.2009 17:18

   Pan Paroubek nic neplatí. Chápete? Pan Paroubek vše vytahá z lidí formou DPH, spotřeby a daní a vše spravedlivě přerozdělí mezi svou voličskou základnu. Když nestačí, jakože ne, tak se nasekají dluhy. Je to lepší naslibovat a rozhazovat z cizího, to se poté může ležet a chrochtat u koryta podstatně déle.
   A.
   •  
    15.9.2009 18:03

    Můžeš si vybrat, buď se to prožere, nebo rozkrade. Udivuje mě že zrovna ty, milé prase, volíš rozkradení.
    THR
    •  
     15.9.2009 18:31

     Ano, rozkrade, nebo prožere. To mi nevadí, zde není vyhnutí a jsme už na to zvyklí - kradou v symbioze a všichni bez vyjímky. Mi jen vadí ty dluhy, které ovšem té široké voličské základně nevadí. Stát je nejhorší firma.
     A.
     •  
      15.9.2009 20:11

      Stát není nejhorší firma jen ho vedou politici, chtěl jsem napsat lidi, (ale to nejsou lidi) , kteří jsou zodpovědní ukrást co nejvíc pro svoji smečku.
      Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data