Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila balíček úsporných opatření, příští rok počítá se schodkem 155,3 miliardy Kč

Vláda schválila balíček úsporných opatření, příští rok počítá se schodkem 155,3 miliardy Kč

21.9.2009 12:24
Autor: mediafax

Článek byl doplněn:

PRAHA (MEDIAFAX) - Vláda České republiky na svém pondělním jednání schválila balíček úsporných rozpočtových opatření, pro příští rok tak počítá se schodkem státního rozpočtu ve výši 155,3 miliardy korun. V pondělí to uvedl premiér Jan Fischer.

Podle jeho slov schválila vláda návrh jednomyslně, byť někteří ministři s určitými výhradami. „Vláda si je vědoma toho, že vykročila ze stavu ryze úřednického mandátu, ovšem vzhledem a aktuální ekonomické a politické situaci považuji takový průlom za nezbytný,“ uvedl Fischer s tím, že stejně nezbytné pro českou ekonomiku je snížení deficitu z původních 230 miliard korun na navrhovaných 155,3 miliardy. Premiér zároveň dodal, že hlasování o rozpočtu by mělo být do jisté míry i hlasováním o důvěře vládě. O případné demisi ovšem hovořit nechtěl. „Demisí se nevyhrožuje, ta se podává v případě, že k tomu nastanou okolnosti,“ zdůraznil.

Do Poslanecké sněmovny by měl návrh dorazit ve čtvrtek, již v úterý se chce Fischer setkat s předsedy politických stran zastoupených v parlamentu. „Byť ve stavu legislativní nouze, je tam možnost pracovat s pozměňovacími návrhy. Ten režim vytváří prostor pro politické jednání. Jeho výsledky jsme schopni přijmout a 30. září předložit upravený návrh zpět do sněmovny,“ ujistil premiér.

Vláda podle něj dala najevo, že nebude veřejnosti lhát, ale chce jí sdělovat pravý stav věci. Podíl deficitu na HDP by měl dosáhnout výše 5,2 procenta. „Je to umění možného, výsledek obsahuje řadu kompromisů. Ten rozpočet není ekonomicky doktrinální, nepřijímá žádnou ekonomickou teorii. Je to určitá záchranná brzda, která umožní nastartování ekonomického růstu se zdravými veřejnými financemi,“ míní Fischer.

„Ten návrh představuje kompromis, ale myslím, že je férový a životaschopný,“ nechal se slyšet šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Podle odborářů by nemělo dojít k prolomení spotřebitelské poptávky a je potřeba zaměřit se na boj proti šedé ekonomice. Nelíbí se jim především navrhované snížení mezd ve státní sféře o čtyři procenta. „Za dobrý krok rozhodně nepovažujeme ani snížení podpor pro rodiny s dětmi, je přesvědčen. „Co se týče důchodců, víme, že jejich situace není dobrá, ale zároveň uznáváme, že inflace je minimální nebo žádná a případná valorizace důchodů není nutná. Ovšem důraz v této oblasti klademe na otázky deregulace nájemného v některých městech. To by mohlo pro důchodce představovat velký problém,“ upozornil Štěch po ranním jednání Rady hospodářské a sociální dohody.

Viceprezident Svazu průmyslu ČR Jaroslav Hanák se jednání zúčastnil za stranu zaměstnavatelů. „Teď nezbývá než věřit v ochotu, skromnost, pokoru a určitou nepolitičnost poslanců. To nejzákladnější minimum, které mohou pro tento stát odvést, je to, že přijmou navrhovaný rozpočet se schodkem 157 miliard korun. Doufám, že politici budou rozumní a dají vládě větší mandát,“ vzkazuje do poslaneckých lavic.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • a obce ?
    21.9.2009 12:35

    tam je další díra v řádu desítek miliard, takže tohle je jen drobné "podrbání"
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data