Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janota: Bez úspor v rozpočtu nemohu být ministrem, a ani nechci

Janota: Bez úspor v rozpočtu nemohu být ministrem, a ani nechci

23.9.2009 11:37
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Pokud by nebyl přijat úsporný balíček, ministr financí Eduard Janota by nechtěl dále setrvávat ve své funkci. "Je pro mne nepřijatelné, abych se podepsal pod deficit veřejných rozpočtů 7,4 procenta hrubého domácího produktu. To bych raději ministrem financí být nechtěl, a ani nemohl," uvedl dnes Janota na finančním fóru Zlaté koruny. Ministrem navrhované změny v mnoha zákonech mají pomoci snížit schodek státního rozpočtu na příští rok až ke 155 miliardám korun.

Bez schválení úsporného balíčku by deficit státního rozpočtu příští rok činil 230 miliard korun, tedy právě 7,4 procenta HDP. Úsporný balíček by snížil deficit veřejných financí na přibližně 5,5 procenta HDP.

V letošním roce státní rozpočet podle Janoty skončí zřejmě schodkem 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra bude deficit 200 miliard korun, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard korun z rezervních fondů.

K úspornému balíčku, který obsahuje například zvýšení nepřímých daní, snížení rodičovské nebo stagnaci důchodů, Janota uvedl, že není pro rozpočet jiné východisko, než škrtat. Od roku 2005 stouply výdaje o 134 miliard korun, z toho důchody činí 105 miliard korun. "A tyto výdaje nebyly eliminovány," uvedl Janota.

Navíc je podle Janoty potřeba do budoucna reformovat daňový systém i systém výdajů rozpočtu. "Tyto systémy nejsou nastaveny na období normálního ekonomického růstu okolo jednoho dvou procent, ale na období vysokého růstu kolem šesti procent. Pokud se nic nezmění, tak ty deficity budou růst i nadále," uvedl Janota.

Ministr rovněž uvedl, že na konci roku bude veřejný dluh činit 1,2 bilionu korun. "Pokud by se upustila uzda, tak za čtyři roky jsme na dvou bilionech," upozornil. Bankovní trh a investoři zatím podle Janoty Česku věří, a proto země nemá problém s financováním dluhu. "Ale mohlo by se to změnit, pokud by nebyla vůle řešit veřejné finance," dodal ministr.

Již v letošním roce kvůli zdražení dluhopisů chybí ve státním rozpočtu podle Janoty deset miliard korun pouze na placení úroků. "Pokud bude dramatická situace ve veřejných financích, tak dluhopisy bude problém prodat nebo budou dražší. Vláda bude muset do parlamentu, aby si zvýšila limit (pro vydání dluhopisů), protože mi bude jen letos chybět deset miliard na úroky," uvedl Janota.


Váš názor
 • Dobrá nebo špatná zpráva?
  23.9.2009 13:54

  Když to tak čtu, tak si říkám, že to je možná dobrá zpráva. Bude dostatek dluhopisů, které bude možno nakoupit do portfolia. Zase na druhou stranu, tak vysoké tempo zadlužování je rychlejší než tempo argentinského tanga. takže zvažuji, že všechny státní dluhopisy prodám a ukončím spoření do penzijního připojištění. Jednoho dne totiž nebude kdo by je nakoupil a stát zbankrotuje. A to bude obzvlášť velká legrace, až 85% aktiv v penzijních fondech přijde vniveč.
  • Re: Dobrá nebo špatná zpráva?
   23.9.2009 17:20

   Škoda, že Janota nezahrnul do balíčku také zpětnou revizi státních zakázek s možností vymáhat po firmách jejich nadhodnocení
   LP
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university