Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pozměněný vládní balíček úspor schválen, schodek rozpočtu bude 162,8 miliardy korun

    Pozměněný vládní balíček úspor schválen, schodek rozpočtu bude 162,8 miliardy korun

    25.09.2009 12:29
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Text byl doplněn: Poslanecká sněmovna schválila balíček úsporných opatření navržený ministrem financí Eduardem Janotou. Jeho cílem je snížit schodek státního rozpočtu pro rok 2010. K původnímu znění balíčku prošly některé pozměňovací návrhy. Schodek státního rozpočtu s nimi dosáhne výše 162,8 miliardy korun, což je 5,2 procenta hrubého domácího produktu. Původní podoba balíku úsporných opatření přitom počítala se snížením deficitu na 155,3 miliardy korun.

    Z původního návrhu vypadlo omezení rodinných příspěvků, zavedení nové sazby daně pro lidi s vyššími příjmy a omezení příspěvků pro postižené. Vyloučeno bylo také zdvojnásobení sazby daně z nemovitosti. KDU-ČSL se nepodařilo protlačit vyšší zdanění hazardních her. Sociální demokraté nakonec ustoupili od zvýšení přídavků na děti a dávek v nezaměstnanosti. V budoucnu zřejmě ale bude pokračovat snaha o další úpravy v rozpočtu cestou pozměňovacích návrhů příslušných schválených zákonů.

    Vládní balíček s úpravami schválili poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 i Strany zelených. Proti byla v souladu se svým prohlášením před hlasováním KSČM, jejichž pozměňovací návrhy balíčku nebyly přijaty.

    Ministr financí Janota již dříve varoval, že pokud by vláda k úsporným opatřením nepřistoupila, schodek rozpočtu by činil 230 miliard korun a bez dřívějších škrtů v rozsahu 80 miliard korun dokonce 350 miliard korun. Ministr Janota i premiér Fischer nižším deficitem podmínili své další setrvání ve funkcích.

    Jan Fischer po hlasování uvedl, že schválení balíčku bere jako vyjádření podpory vládě. Kabinet předloží na jeho základě rozpočet a připraví program až do řádných voleb.

    (Zdroj: ČT24, Bloomberg, čtk)


    Váš názor
    •  
      25.09.2009 15:47

      Tak se to pánům, soudruhům podařilo. Za průsery elit zaplatí střední třída a důchodci. Je to velmi rozumné a hlavně účinné, průměrný věk dožitíje u nás stejně vysoký, tak je třeba ho snížit - přímý dopad na mandatorní výdaje. Ještě zbývá lékařskou péči uzákonit jen pro ty co pracují, jako doplňující opatření.
      Homo
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board