Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČEZu Martin Roman rezignoval kvůli chystanému výběrovému řízení na dodavatele elektrické energie z dozorčí rady ČD

Šéf ČEZu Martin Roman rezignoval kvůli chystanému výběrovému řízení na dodavatele elektrické energie z dozorčí rady ČD

4.12.2009 14:03
Autor: 

Šéf ČEZu Martin Roman dnes rezignoval na funkci člena Dozorčí rady Českých drah. Důvodem jeho odchodu je připravované vypsání výběrového řízení na dodavatele elektrické energie pro České dráhy, kterého se společnost ČEZ (860 CZK, 0,58%) bude účastnit. „Nemohu jako předseda představenstva a generální ředitel ČEZ být členem Dozorčí rady Českých drah v době, kdy si budou vybírat dodavatele elektřiny“, komentoval své rozhodnutí Martin Roman.

„Doufám, že mé zkušenosti s transformacemi a řízením podniků byly během mého dvouletého působení v dozorčí radě pro České dráhy přínosem. V západní Evropě je účast zkušených manažerů velkých podniků v dozorčích radách či představenstvech státních firem běžná“, dodal Martin Roman.


Po několikaletém růstu cen elektřiny zvyšujícím náklady železnice se v létě 2008 rozhodla SŽDC využít poklesu cen na energetické burze k výhodnému nákupu elektřiny na několik let dopředu.

V říjnu 2008 proto SŽDC vypsala v souladu se zákonem o veřejných zakázkách výběrové řízení na tříleté dodávky elektřiny pro vlastní potřebu a potřebu dopravců. Nejnižší cenu a nejvýhodnější podmínky nabídla společnost ČEZ Prodej a 13. listopadu byla vyhlášena vítězem výběrového řízení. Na základě toho uzavřela se SŽDC příslušné smlouvy a nakoupila elektřinu na velkoobchodním trhu. Cenové podmínky vycházející z tehdejších cen na Burze byly z pohledu odběratelů výhodné, obsahovaly například omezení nejvyššího možného růstu cen v následujících letech.

Vzhledem k celosvětové krizi klesly ceny elektřiny v roce 2009 více, než SŽDC i ostatní zákazníci ČEZ očekávali. České dráhy se rozhodly této situace využít, obejít smlouvu SŽDC na odběr elektřiny a nakupovat si jí sami.

Společnost ČEZ Prodej není účastníkem jednání mezi SŽDC, ČD a ČD Cargo a nemůže je nijak komentovat. V případě poptávky novým zákazníkem – tedy Českými drahami – předloží adekvátní nabídku. Trvá však na platnosti své tříleté smlouvy se SŽDC a bude její plnění nebo sankce sjednané pro případ neplnění všemi dostupnými právními prostředky vymáhat. Podle obchodního zákoníku a povinnosti péče dobrého hospodáře ani nemůže postupovat jinak.

(Zdroj: ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data