Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna: Růst výrobních cen v prosinci zpomalil

Eurozóna: Růst výrobních cen v prosinci zpomalil

02.02.2010 11:22
Autor: ČTK

Brusel (ČTK) - Růst výrobních cen v eurozóně i v celé Evropské unii zpomaluje. V eurozóně loni v prosinci v meziměsíčním srovnání vzrostly jen o 0,1 procenta a v EU stagnovaly. Ještě v listopadu přitom v obou zónách rostly o 0,2 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat.

Výrobní ceny vyjadřují jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, převážně v továrnách a v dalších výrobních závodech. Vývoj cen na této úrovni se zpravidla zanedlouho odráží rovnou v cenách pro spotřebitele. Podle tohoto "vzorce" je tlak na růst spotřebitelských cen v eurozóně i v EU stále poměrně malý.

Meziroční propad výrobních cen navíc nadále pokračuje. Loni v prosinci ve srovnání s prosincem roku 2008 ceny klesaly o 2,9 procenta v zemích platících eurem a o 1,7 procenta v celé evropské sedmadvacítce. Dopady hospodářské krize, které přinesly právě pokles tlaku na růst cen, EU přitom pocítila již v roce 2008. Za neoficiální start finanční a hospodářské krize je považován pád investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

V prosinci loňského roku výrobní ceny v meziměsíčním srovnání nejvíce rostly v Bulharsku (0,9 procenta), Švédsku (0,8 procenta), Litvě (0,6 procenta) a v Lotyšsku (0,5 procenta). Nejvíce se naopak propadaly na Maltě (-0,7 procenta) a v Dánsku (-0,6 procenta). V Česku v prosinci ve srovnání s listopadem ceny producentů rostly o 0,1 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.11.2025
17:11Goldman Sachs nově čeká, že akcie v následujících 10 letech vynesou 7,7 procenta ročně
15:35J&J koupí vývojáře léků na rakovinu Halda Therapeutics za 3,05 miliardy dolarů
15:08Rozmach AI vyvolává nedostatek levných paměťových čipů
13:01Evropská komise zlepšila odhad růstu české i unijní ekonomiky
10:27EPH a TotalEnergies zakládají společný podnik za 10,6 miliardy eur
9:07Japonská ekonomika klesla poprvé za šest čtvrtletí. Tokio připravuje stimulační balíček
8:51Apple chystá éru po Cookovi, Google investuje miliardy do datových center a Labubu hype slábne  
6:09Wells Fargo věří Caterpillaru. Vidí u něj silný potenciál díky AI jako motor růstu
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data