Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Putinovi kostlivci ve skříni

The Economist: Putinovi kostlivci ve skříni

30.3.2010 15:49
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruská vláda by na soudní proces se společností Jukos, během něhož byl největší domácí ropný koncern vehnán do bankrotu a rozprodán konkurentům, nejraději co nejrychleji zapomněla. Pověstní kostlivci ve skříni se ale objevují i po více než pěti letech od zániku impéria bývalého miliardáře Michaila Chodorkovského.

V minulých týdnech se kvůli příkazům na vyplacení odškodného několika amerických a evropských soudních dvorů dostala do problémů ruská státní společnost Rosněfť, která během dosti groteskní aukce získala hlavní aktiva Jukosu. Začátkem tohoto měsíce pak u britského soudu uspěla kdysi sesterská společnost ruského ropného gigantu Jukos Capital. Rosněfti tak byla zablokována aktiva ve Velké Británii a o týden později i v Irsku, což firmě značně ztížilo podnikání v obou zemích.

Když Jukos vyhlašoval bankrot, slíbil ruským úřadům, že s nimi povede "celoživotní" soudní spor, dokud se nedovolá práva. Problémy, s nimiž teď státní Rosněfť zápasí, podle informovaných zdrojů patrně souvisejí s tímto slibem. Jukos se s Ruskou federací soudí ve více zemích, začátkem března například začalo první slyšení před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Rozsudek se čeká až za několik měsíců. Pokud však Rusko prohraje, budou moci akcionáři Jukosu požadovat vynucení rozsudku po jakémkoliv evropském soudu.

Náhradu škod právníci Jukos Capital požadovali i před soudem ve státě New York. Ten 17. března rozhodl, že pokud Rosněfť na území New Yorku nemá aktiva, případ je mimo jeho jurisdikci a dal zástupcům Jukos Capital 60 dní na nalezení případných aktiv, která by mohla být zmražena.

Rosněfť je v Rusku naprosto klíčovou společností, která zajišťuje vývoz většiny ropy určené na export. Mezi odběrateli jsou i velké nadnárodní koncerny a právě na ně se zřejmě vztahují nové soudní příkazy, které jim obchodní styky s Rosněftí značně komplikují. Navíc je to poprvé, co byl provoz Rosněfti hmotně ovlivněn jejím kontroverzním postupem při aukci aktiv patřících Jukosu.

Bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovskij nyní po několika letech ve vazbě znovu stojí před soudem a opět čelí obvinění z podvodů. Podle nedávného průzkumu si však 41 % Rusů myslí, že vláda tlačí na soudce, aby bývalého oligarchu znovu poslali za mříže, jen 20 % je přesvědčeno o opaku. V nedávném veřejném vystoupení obvinil ruský premiér Vladimir Putin Chodorkovského nepřímo z vraždy a prohlásil, že odpovědnost za bankrot Jukosu nesou zahraniční banky. Vyjádřil také pýchu nad tím, že údajně ukradené peníze vrátil ruskému lidu. Tomu však podle všeho v Rusku věří jen málokdo. Ze stejného průzkumu totiž vyplývá, že jen 7 % respondentů domnívá, že zničení Jukosu lidem prospělo, zatímco podle 63 % dotázaných byl bankrot zosnován v zájmu malé skupiny úředníků a byznysmenů s úzkými vazbami na Kreml. Zdá se, že strašidlo Jukosu ruské vládce pronásledovat jen tak nepřestane.

(Zdroj: The Economist)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • bla, bla, bla
  30.3.2010 21:12

  To je opravdu hezké a teď ještě tu o Červené Karkulce ... Doporučuji po přečtení tohoto propagandistického blábolu přečíst alespoň pár článků, které jdou přece jen více do hloubky. Vzestup a pád oligarchy http://www.cs-magazin.com/2004-10/view.php?article=articles/cs041078.htm Americké ropné koncerny a případ Michaila Chodorkovského http://www.blisty.cz/2003/11/28/art16079.html Předehra k „Velké ruské hře“ http://www.blisty.cz/2007/5/16/art34313.html
  Peté
  • Re: bla, bla, bla
   31.3.2010 9:21

   Jakou jste měli včera na ambasádě večeři soudruhu Peté? Vodky bylo dost? Na zdarově!
   jannastas
   • úsměvné
    31.3.2010 10:38

    Asi toho o mě víte, než já sám. Já naopak o Vás nevím nic, ale ten příspěvek toho o Vás hodně vypovídá.
    Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)