Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ekonomika zrychlila v 1. čtvrtletí růst na 11,9 %

Čínská ekonomika zrychlila v 1. čtvrtletí růst na 11,9 %

15.04.2010 9:11
Autor: ČTK

Peking (ČTK) - Čínská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí překvapivě rychlým tempem 11,9 procenta, nejrychleji od roku 2007. Hrubý domácí produkt zrychlil expanzi z meziročního tempa 10,7 procenta v předešlém čtvrtletí a proti prvním třem měsícům loňského roku byl jeho růst téměř dvojnásobný. Dnešní údaje čínského statistického úřadu naznačují, že Peking má prostor k tomu, aby umožnil zhodnocení měny, jak to po něm požadují Spojené státy a další.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters odhadovali růst HDP v průměru na 11,5 procenta. Síla růstu byla poněkud zkreslena nízkou srovnávací základnou prvních tří měsíců loňského roku, kdy ve světě vrcholila ekonomická recese a čínský HDP kvůli ní zpomalil až na 6,2 procenta, minimum za dobu sledování těchto údajů.
Čína by již mohla předstihnout co do velikosti ekonomiky zatím druhé Japonsko. Hodnota čínského HDP loni činila 4,9 bilionu dolarů proti japonským 5,1 bilionu USD. Japonsko zatím údaje za první čtvrtletí nezveřejnilo. Čína letos podle ekonomů poroste o zhruba deset procent, což ji už bezpečně dostane před Japonsko a za zatím neohrozitelné Spojené státy.

Ekonomové označují dnešní údaje za nepopiratelně silné. Podle nich umožňují Pekingu přitvrdit měnovou politiku jak zvýšením úrokových sazeb, tak otevřením dveří ke zhodnocení čínské měny, která zůstává od finanční krize v roce 2008 k nelibosti Spojených států pevně svázána s kurzem dolaru. Bez zpřísnění politiky a odbourání zbylých vládních stimulačních opatření by podle analytiků mohl přijít růst inflace a přehřátí ekonomiky.
"Jestliže nedochází k dramatickému propadu vnější poptávky, je důležité, aby vláda přistoupila k přitvrzení (měnové) politiky rozhodněji než dosud, aby zabránila přehřívání," uvedli ekonomové banky Goldman Sachs (184,92 USD, 3,16%) Yu Son a Helen Qiao. Centrální banka zatím letos dvakrát zvýšila povinné minimální rezervy bank z vkladů a také z bankovního systému odčerpávala hotovost. Hlavní úrokovou sazbu však i po prudkém loňském oživení ekonomiky z útlumu ponechává zatím beze změny.

Inflace v Číně je podle dalších dnešních údajů zatím pod kontrolou. Za celé první čtvrtletí se spotřebitelské ceny zvýšily meziročně o 2,2 procenta a v samotném březnu inflace klesla na 2,4 procenta z únorových 2,7 procenta. Inflace tak zůstává pod vládní cílovou úrovní tří procent a podle ekonomů této hranice dosáhne zřejmě v červnu.

Analytici poukazují na to, že díky silné ekonomice si už Čína může dovolit zhodnocení jüanu, aniž by ztráty v exportu měly závažnější dopad na ekonomický růst. Američtí politici na Peking tlačí, aby něco dělal s pevným kurzem, který zvýhodňuje čínský export, čínští představitelé s čele s prezidentem Chu Ťin-tchaem však odmítají nátlak a říkají, že Čína půjde svým vlastním tempem. Analytici předpokládají, že Čína umožní jüanu růst během tohoto roku. Dohady o uvolnění kurzového režimu se zintenzivnily zejména po středeční revalvaci singapurského dolaru.

Glenn Maguire z hongkongské pobočky Société Générale (45,83 EUR, -0,30%) pokládá dnešní údaje za potvrzení názoru, že revalvace jüanu a rozšíření jeho kurzového rozpětí již jsou na spadnutí, protože lepší alternativu měnová politika nyní nemá. Vzhledem k nízké inflaci totiž zatím nehrozí, že by Peking musel zvyšovat úroky a úvěrové náklady. "Nenaznačuje to (údaje o inflaci), že ekonomika se už přehřívá. Do popředí se tak dostává opět debata o jüanu, jehož se zřejmě bude týkat další krok měnové politiky," řekl.

Na silnou ekonomiku ukazují také další statistické údaje. Maloobchodní tržby v Číně v březnu meziročně rostly o 18 procent a průmyslová výroba se zvýšila o 18,1 procenta. Investice do fixního kapitálu vyskočily o 26,4 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data