Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol čeká za 1Q10 nejlepší EBIT od 3Q08 a zlepšení marží při nižším zpracování, akcie přidávají 6 %

Unipetrol čeká za 1Q10 nejlepší EBIT od 3Q08 a zlepšení marží při nižším zpracování, akcie přidávají 6 %

22.4.2010 8:47
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Petrochemická skupina Unipetrol dnes poskytla předběžný výhled na základní provozní ukazatele za první čtvrtletí roku 2010. Unipetrol podle zprávy na úrovni EBIT za první čtvrtletí 2010 vykáže nelepší výsledek od třetího čtvrtletí roku 2008. V tomto čtvrtletí byl poprvé negativní na úrovni -61 mil. , v posledním čtvrtletí 4Q09 dosahoval záporných 260 mil. CZK. „Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol bude za prvé čtvrtletí 2010 pravděpodobně kladný a podstatně lepší než čtvrtletní EBIT vykázaný skupinou Unipetrol od třetího čtvrtletí 2008,“ uvádí zpráva.

Za první čtvrtletí roku 2010 očekává Unipetrol zlepšení jak na úrovni rafinérských, tak i petrochemických marží. Rafinérská marže Unipetrolu se významně zlepšila na 3,98 USD/bbl z 1,38 USD/bbl v posledním čtvrtletí roku 2009. Petrochemická marže u olefinů vzrostla o mezikvartálně 16 % na 278 EUR/t, u polyolefinů pak o q/q 2 % na 257 EUR/t. „Hlavní efekty, které ovlivnily tento segment, byly vyšší rafinérská marže především díky zlepšení situace u benzínu a primárního benzínu (pozitivní), rozšiřování rozdílu mezi cenou ropy Brent a Ural o 107 % (pozitivní), 7% pokles objemu zpracované ropy (negativní), plný vliv nižších nákladů v souvislosti s optimalizací v roce 2009 (pozitivní) a nižší poptávka po palivech z důvodu mimořádných zimních podmínek, zvýšení spotřebních daní a DPH na začátku roku (negativní),“ uvádí Unipetrol.

Ceny ropy oscilovaly v průběhu prvého čtvrtletí převážně mezi 70 a 80 dolary, kdy průměrná cena ropy vzrostla mezičtvrtletně o 2 %. Rozdíl v ceně ropy Brent a Ural zaznamenal výrazné zlepšení především ke konci čtvrtletí a rozšířil se v průměru na více než 1,4 dolaru za barel, což je nejlepší úroveň od začátku roku 2009. Rafinérské marže se více než ztrojnásobily v porovnání s předešlým čtvrtletím a petrochemické prodloužily postupný růstový trend. Česká koruna mezičtvrtletně oslabovala vůči dolaru, zatímco zůstala beze změny vůči euru a vývoj křížového směnného kurzu euro/dolar tak nevedl k zlepšení finanční výkonnosti skupiny Unipetrol.

Hlavní faktory, které ovlivnily mezičtvrtletně výkonnost petrochemického segmentu v prvním čtvrtletí 2010, pak byly mírně vyšší poptávka o 2 % související zejména s navýšením kapacity polypropylénu (pozitivní), zvýšení marží jak u polyolefinů, tak především u olefinů o 2 %, resp. 16 % (pozitivní), podobně jako u segmentu rafinérie plný vliv nižších nákladů v souvislosti s optimalizací v roce 2009 (pozitivní), uvedl Unipetrol.

Objem zpracované ropy klesl mezikvartálně o 13 % (meziročně o 7 %) na 948 tisíc tun z 1087 tisíc tun ve 4Q09. U paliv a ostatních rafinérských produktů mezikvartální pokles dosáhl 17 % (meziroční 14 %) na 719 tisíc tun.

Hlavní faktory, které ovlivnily výkonnost maloobchodního segmentu v prvním čtvrtletí 2010, podle Unipetrolu byly jednotkové marže, které zůstaly stabilní na nadprůměrných úrovních (pozitivní), naopak nižší poptávka z důvodu předzásobení před lednovým navýšením DPH a spotřebních daní (negativní), a dále sezónní efekt, kdy první čtvrtletí je nejslabším obdobím roku (negativní). Pozitivně přispělo také zlepšení v tranzitní dopravě (pozitivní) a zároveň plný vliv nižších nákladů v souvislosti s optimalizací v roce 2009 (pozitivní).

Pohyb cen ropy a jejích derivátů v průběhu prvního čtvrtletí 2010 měl na výsledek skupiny Unipetrol pozitivní vliv více než 200 milionů korun. Vývoj směnných kurzů, především negativní vývoj kurzu eura vůči dolaru v prvním čtvrtletí 2010, negativně ovlivnil výsledek skupiny Unipetrol ve výši přibližně 100 milionů korun.

13. května 2010 bude zveřejněna konsolidovaná účetní závěrka či prezentace společnosti Unipetrol za prvé čtvrtletí roku 2010.

V úvodu obchodování na pražské burze titul přidával 3,6 % a svůj zisk dále rozšířil na aktuálních více než 6 procent na 191,50 Kč/akcie (9:30).

(Zdroj: Unipetrol, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data