Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst výrobních cen v eurozóně i v EU v dubnu opět zrychlil

Růst výrobních cen v eurozóně i v EU v dubnu opět zrychlil

02.06.2010 12:16
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Růst výrobních cen v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu opět zrychlil. V eurozóně ceny průmyslových producentů rostly o 0,9 procenta proti březnovým 0,6 procenta, v celé evropské sedmadvacítce o 1,0 procenta proti 0,8 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku výrobní ceny v zemích platících eurem rostly v dubnu 2,8 procenta a v celé unii o 3,7 procenta.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, převážně v továrnách a v dalších výrobních závodech. Vývoj cen na této úrovni se zpravidla zanedlouho odráží také v cenách pro spotřebitele.

Podle tohoto "vzorce" je tlak na růst spotřebitelských cen v eurozóně i v EU stále poměrně malý, přestože od února, kdy ceny rostly o pouhých 0,1 procenta, výrobní inflace neustále zrychluje. Podle ekonomů je to další důkaz oživující evropského hospodářství.

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových producentů s vyloučením cen v energetice rostly v dubnu v eurozóně o 0,5 procenta a v celé EU o 0,6 procenta. Ceny v samotné energetice rostly o 1,9 procenta a 1,7 procenta.

"Kvůli spotřebitelské poptávce, která je stále omezená, se dá předpokládat, že nárůst výrobních cen absorbují především maloobchodní prodejci," řekl agentuře Reuters Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight. Podle něj tak roste i tlak na snížení marží prodejců, kteří se zároveň musí potýkat s vyššími vstupními cenami.

"Roste pravděpodobnost, že Evropská centrální banka udrží úrokové sazby na současném historickém minimu jednoho procenta nejen v letošním roce, ale i v roce 2011," dodal Archer s tím, že růst spotřebitelských cen bude nadále tlačen především cenami energií a ostatní cenové tlaky zůstanou velmi omezené.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.04.2026
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum
14:28Odhady Wall Street překonala i Morgan Stanley. Tradingová divize vykázala rekordní tržby
13:32Zisk Bank of America stoupl o 17 procent, překonal odhady
13:28Anthropic láká investory. Valuace by mohla přesáhnout 800 miliard dolarů
11:53Komentář analytika: ASML zvyšuje výhled tržeb na rok 2026, AI dál tlačí poptávku  
10:52Dvouciferný propad akcií Hermes a Kering: slabší výsledky a konflikt na Blízkém východě
10:30Americké trhy téměř na maximech díky technologiím, Írán už není zátěží  
9:47ASML zvyšuje výhled tržeb díky boomu AI. Slabší Q2 a geopolitika ale zůstávají rizikem
9:34Rozbřesk: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, optimismus na trzích pomáhá koruně
8:50Colt CZ se má dnes začít obchodovat v Amsterdamu, má nový ticker i cílovku Patrie. ASML těží z AI a Evropa čelí dalším rizikům  
8:48Pale Fire Financing a.s.: Notářský zápis ze schůze vlastníků dluhopisů PFF
8:37Nové střelivo pro další růst. Patria mění cílovou cenu pro Colt CZ  
6:09GQG Partners: Vysoké ceny energií ukončují technologickou bublinu
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index