Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Objem nových hypoték v červenci meziročně vzrostl, sazby klesaly

Objem nových hypoték v červenci meziročně vzrostl, sazby klesaly

18.8.2010 11:46
Autor: ČTK

(ČTK) - Objem hypoték, které poskytly tuzemské banky občanům v červenci, meziročně vzrostl o sedm procent na 6,4 miliardy korun. Úrokové sazby i v uplynulém měsíci dál klesaly, průměrná sazba se snížila o osm setin procentního bodu na 4,84 procenta. Vyplývá to ze dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex.

V meziměsíčním srovnání ale objem červencových hypoték klesl o více než pětinu. "Oproti červnovým výsledkům mohou čísla znamenat vcelku znatelné ochlazení zájmu o nové hypotéky, nicméně tento propad se dal očekávat. Také hypoteční trh se potýká s určitou sezónností a v létě se lidé na pobočky bank zkrátka nehrnou," uvedl tvůrce indexu.

Pokles úrokových sazeb byl podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla způsoben snížením sazeb u tříletých a pětiletých fixací, které v červenci tvořily přibližně 85 procent všech poskytnutých hypoték.

Nejvíce v červenci zlevnily hypotéky s pětiletou fixací, a to o 0,11 procentního bodu na 4,84 procenta. Sazby u jednoletých fixací klesly o 0,09 bodu na 5,19 procenta a u fixací na tři roky o osm setin procentního bodu na 4,93 procenta. Variabilně úročené úvěry naopak podražily o desetinu bodu na 3,88 procenta.

Rozdíl mezi průměrnou variabilní a fixovanou pětiletou sazbou se tak v červenci zmenšil na necelý procentní bod. Podle provozovatele ukazatele Hypoindex používají klienti variabilně úročené hypotéky často na refinancování stávajících úvěrů.

Historicky poprvé banky v červenci poskytly největší objem hypotečních úvěrů s fixací úrokové sazby na tři roky, doposud dominovaly úvěry s pětiletou fixací. "I když dalo hypotéce s pětiletou fixací přednost 1699 klientů a tříletou fixaci zvolilo jen 1536 klientů, v důsledku rozdílných výší úvěrů zvítězily historicky poprvé v objemu hypotéky s tříletou fixací," uvedla společnost  Fincentrum.

Podle Rajdla se postupně začínají sbližovat průměrné výše hypotečních úvěrů u jednotlivých fixací. Zatímco na počátku roku platilo pravidlo, že vyšší hypotéky byly spíše pořizovány s kratšími fixacemi, v současnosti dochází ke snížení rozdílů mezi fixacemi. "Především klienti s vyšším hypotečním úvěrem se logicky nechtěli na vysoké sazby dlouho vázat, avšak současná výše sazeb pětiletých fixací je přijatelnější, dochází tak k přehodnocení preferencí,“ uvedl Rajdl.

Doba fixace úrokové sazby Všechny fixace 1 rok 3 roky 5 let Variabilní úrokové sazby
Hypoindex 4,84% 5,19% 4,93% 4,84% 3,88%
Změna oproti minulému měsíci (bazické body) -8 -9 -8 -11 10
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1696 1712 1764 1577 1990
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6511 6706 6562 6513 5999

Zdroj: Hypoindex


Váš názor
  •  
    18.8.2010 15:13

    to by mne zajimalo, jaky je pocet zabavenych bytu/drazeb a nesplacenych hypotek, pro srovnani to by bylo zajimave
    aragog
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data