Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
King Sturge: Oživení realitního trhu v ČR je zatím jen křehké

King Sturge: Oživení realitního trhu v ČR je zatím jen křehké

30.08.2010 13:22
Autor: ČTK

(ČTK) - Trh podnikatelských nemovitostí začíná v Česku ve srovnání s rokem 2009 opatrně oživovat. Zvyšuje se počet realitních obchodů, developeři začínají stavět nové kancelářské budovy, je možné očekávat zvýšenou poptávku po pronájmech skladů. Do stability má trh přesto ale stále ještě daleko. Shrnutí a výhled trhu dnes zveřejnila realitní poradenská společnost King Sturge.

V prvním pololetí utratili investoři v Česku za komerční nemovitosti 256 milionů eur (asi 6,3 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 250 procent.

"Třebaže nárůst objemu realitních transakcí je enormní, nelze automaticky tvrdit, že bude i nadále stabilně růst," uvedl investiční konzultant King Sturge Jan Kovařínský. Rozhodující vliv na konečnou bilanci letošního roku budou podle něj mít dva činitele. Prvním je výsledná verze úpravy fungování německých otevřených podílových fondů, které patří dlouhodobě k největším investorům na českém realitním trhu. Jejich investiční aktivity by nová legislativa mohla výrazně utlumit.

Druhým faktorem pro konečné výsledky letošních obchodů s nemovitostmi bude podle Kovařínského investiční apetit českých a slovenských privátních investorů, zejména skupiny CPI spojované s miliardářem Radovanem Vítkem. Právě CPI Group je zatím letos nejaktivnějším českým investorem. Od ledna do srpna 2010 firma utratila na českém trhu kolem 71,5 milionu eur, tedy přibližně 1,8 miliardy korun. To představuje 30 procent všech letošních investic.

V porovnání s loňským zmrazením téměř veškeré nové výstavby kancelářských budov v Praze je podle King Sturge obrázek letošního roku přívětivější. V prvním pololetí začala stavba projektů Main Point a Keystone v Karlíně a City Element a City Deco na Pankráci. Do konce roku se má začít stavět Lyra Office Building v Praze 5, River Gardens a Rohan Business Centre v Karlíně a Green Court na Pankráci.

Poptávku po pronájmech tuzemských skladů potáhnou podle King Sturge hlavně dobré výsledky německé ekonomiky a růst průmyslové výroby v Česku. "Vzhledem k tomu, že spekulativní výstavba je, a i nadále bude, prakticky nulová, veškerá nová poptávka se umístí ve stávajících volných nemovitostech a pomůže snížit míru neobsazenosti," řekl vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí King Sturge Milan Korbelář.

Zatímco na konci roku 2009 bylo v Česku prázdných téměř 18 procent skladů, postrádalo v polovině letošního roku nájemce 15,5 procenta skladových ploch. Na konci roku 2010 může být podle odhadu nepronajatých zhruba 14 procent skladů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2026
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659
12:25Pět procent minulostí? Čína si stanovila nejnižší cíl ekonomického růstu od roku 1991
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.