Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Spotřeba i výroba elektřiny v pololetí vzrostly o čtyři procenta

ERÚ: Spotřeba i výroba elektřiny v pololetí vzrostly o čtyři procenta

31.08.2010 10:58
Autor: ČTK

Tuzemská spotřeba elektřiny za první letošní pololetí meziročně vzrostla o 4,4 procenta na 30,25 terawatthodiny. Hrubá výroba elektřiny vzrostla o zhruba čtyři procenta na 43,5 TWh. Výrazný nárůst zaznamenala kategorie solárních, větrných a geotermálních elektráren, v nichž produkce narostla o víc než dvojnásobek. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ), který data dlouhodobě sleduje.

Pololetní spotřeba velkoodběratelů, zejména velkých průmyslových podniků, vzrostla meziročně o zhruba šest procent na 17,2 TWh. U maloodběratelů spotřeba stoupla o 1,7 procenta na 12,2 TWh. Přes deset TWh elektřiny šlo na vývoz.

Podle odborníků souvisí růst spotřeby v první polovině roku s poměrně chladným počasím a oživením ekonomiky.

Výrazně v pololetí vzrostla výroba elektřiny z větrných, solárních a geotermálních elektráren. Produkce z těchto zdrojů meziročně stoupla o více než dvojnásobek na 411,6 gigawatthodiny.

Výroba v jaderných elektrárnách vzrostla o zhruba sedm procent na 13,8 TWh. Parní elektrárny vyprodukovaly 22,45 TWh elektrického proudu, což je o necelé jedno procento více než v prvním pololetí loňského roku. Ve vodních elektrárnách vzrostla výroba o 20 procent na 1,77 TWh. Paroplynové a plynové a spalovací elektrárny v pololetí vyrobily meziročně o necelých deset procent elektřiny více, tedy 1,8 TWh.

Bilance elektřiny za první pololetí 2010 v TWh:
1. pololetí 2010 1. pololetí 2009
Hrubá výroba elektřiny 43,5 41,64
Hrubá spotřeba elektřiny 36,15 34,71
Čistá spotřeba elektřiny 30,25 28,97
Spotřeba velkoodběratelů 17,22 16,2
Spotřeba maloodběratelů 12,18 11,97

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university