Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Výkon druhého reaktoru v Dukovanech bude zvýšen o necelých 9 % na 500 MW

ČEZ: Výkon druhého reaktoru v Dukovanech bude zvýšen o necelých 9 % na 500 MW

10.09.2010 9:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Jaderná elektrárna Dukovany se chystá zvýšit výkon u druhého ze čtyř atomových bloků ze současných zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW. Blok bude odstaven za měsíc a práce potrvají 85 dní. Reaktor se bude opět spouštět během ledna 2011, uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka. U prvního dukovanského bloku stoupl výkon na 500 MW loni. Všechny bloky by se na tuto hodnotu měly dostat během příštích dvou let.

Výkonnost Dukovan se postupně zvyšuje od roku 2005. V roce 2013 bude mít celá elektrárna namísto původních 1760 MW instalovaný výkon 2000 MW, jaký teď má mladší atomová elektrárna v jihočeském Temelíně. Dukovany by pak měly dodávat do sítě namísto dosavadních 14 terawatthodin (TWh) elektřiny ročně 16 TWh. Výkon 500 MW už má dukovanský blok číslo tři, zásadní obnova se teď bude týkat bloku číslo čtyři. Zahájení odstávky je naplánováno na 9. října. Její součástí bude rozsáhlá výměna technologií. Opětné uvádění do provozu pak bude prováděno postupně. "Protože to bude nový výkon, dělá se to opatrně. Testuje se, jestli se všechny systémy chovají tak, jak mají," přiblížil Spilka.

Modernizace zahrnuje i výměnu dvou statorů generátoru, z nichž každý má hmotnost kolem 250 tun. "Je to válec o průměru tři metry, dlouhý šest metrů," popsal Spilka. První díl už byl do elektrárny dopraven asi před třemi týdny, druhý bude dovezen počátkem října. Kvůli modernizaci se koncem října zastaví i blok číslo tři, proud nebude vyrábět 25 dní. Dva bloky budou současně mimo provoz proto, aby mohla být opravena zařízení, která jsou pro ně společná.

Investice mají kromě zvyšování výkonu umožnit také prodloužení životnosti atomové elektrárny oproti projektovaným 30 rokům až na dvojnásobek. ČEZ také zvažuje možnost výstavby pátého atomového bloku u Dukovan. Studie, která má vyhodnotit předpoklady lokality pro tuto investici, bude dokončena v příštím roce. Podle dřívějších informací zástupců energetické firmy je největším problémem zajištění dostatečného množství chladicí vody.

Podle názoru analytiků KBC Securities je jeden ze strategických cílů ČEZu, kterým je zvýšení množství vyrobené elektřiny v Dukovanech při zachování stávající úrovně bezpečnosti, trhu dobře znám. Toho by mělo být dosaženo snížením průměrné doby výměny paliva v reaktorech a zvýšením jejich výkonu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 bilionu
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m