Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakousko od ledna omezí bonusy bankéřů. Chce veřejné vykazování a nejvýše polovinu v hotovosti, 40 % výplat odsune

Rakousko od ledna omezí bonusy bankéřů. Chce veřejné vykazování a nejvýše polovinu v hotovosti, 40 % výplat odsune

14.09.2010 16:45
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Záměr nového zákona, který od prvního ledna roku 2011 omezí bonusy bankéřů rakouských bank, dnes oficiálně představil rakouský ministr financí Josef Pröll. Materiál zahrnuje limity na hotovostní podíl bonusů, odklad jejich části do budoucna a povinnost bank o nich veřejně informovat. „Bonusy musejí být navázány na dlouhodobou výkonnost firmy. Budou navázány na aktuální podmínky a regulátor dostane pravomoc je omezit v případě vyhodnocení nebezpečných dopadů jejich výplat,“ uvedl Pröll.

Hlavní body materiálu, který byl dnes zveřejněn, přinesl již v pátek rakouský Die Krone. Návrh se vztahuje na členy představenstva bank a zaměstnance, jejichž platy se platům těchto vedoucích zaměstnanců bank blíží, dále zaměstnance v „kontrolních funkcích“ a zaměstnance se zodpovědností za řízení rizik. Podle návrhu bude smět být od 1. ledna roku 2011 nejvýše polovina bonusů vyplácena ve formě hotovosti, zbytek v podobě majetkových podílů. Nejméně 40 procent výplat bonusů pak bude pozdrženo nejméně o tři roky a zakázány budou bonusy, které nejsou navázány na výkonnost zaměstnance.

Rakouský finanční regulátor FMA získá pravomoc na základě svého uvážení kdykoli zavést na výplaty bonusů další omezení, v případě že by vyhodnotil ohrožení kapitálové úrovně banky a také právo zvýšit požadavky na rizikové rezervy banky v případě, že by systém bonusů a jeho rozsah v případě některé banky vyhodnotil jako hrozbu, uvedlo rakouské ministerstvo financí.

Dalším z opatření u velkých bank s bilanční sumou překračující jednu miliardu eur je povinnost v rámci dozorčí rady zavést vlastní kontrolní výbor, který bude dohlížet na řízení rizik banky. Všechny odsouhlasené a vyplácené bonusy budou navíc rakouské banky muset veřejně publikovat v rámci své bilance.

Ačkoli zákon má začít platit od prvního ledna příštího roku, má postihnou již bonusy vyplácené za letošní rok.

(Zdroj: Bloomberg, AP, Die Krone)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data