Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká vláda má plán, jak do pěti let zdvojnásobit export

Americká vláda má plán, jak do pěti let zdvojnásobit export

16.9.2010 17:59

Vláda Spojených států hodlá během pěti následujících let zdvojnásobit objem vývozů. Národní exportní iniciativa (NEI), vytvořená americkým prezidentem Obamou, zveřejnila zprávu, ve které nastínila hlavní body vládní strategie, která by měla oslabené ekonomice pomoci k výraznějšímu oživení a zejména obnovení poptávky na trhu práce. Snižování nezaměstnanosti bude přirozeně hlavním tématem nadcházejících listopadových voleb do Kongresu. „Vývozy jsou motorem oživení našeho hospodářství,“ uvedl vládní tajemník pro obchod Gary Locke. "Čím více americké společnosti vyvážejí, tím více vyrábějí, a to znamená více pracovních míst,“ dodal.

V červenci klesl deficit zahraničního obchodu USA o 14 % na 42,8 miliardy dolarů, když vývozy dosáhly nejvyšší hodnoty od srpna 2008. Výsledky výrazně předčily odhady analytiků Reuters, kteří v průměru čekali červencový deficit na 47,3 mld. USD. Locke před uveřejněním zprávy uvedl, že americký vývoz je aktuálně zhruba o 18 procent výše oproti stejnému období v loňském roce. Podpora zahraničního obchodu je nyní předvolební prioritou mezi již omezenými nástroji, jimiž může americká vláda postrčit ekonomiku ke stabilnějšímu růstu, a bojovat tak proti téměř dvojciferné míře nezaměstnanosti.

Zdvojnásobení exportu do roku 2015 vyžaduje jeho nárůst na 3,14 bilionu dolarů z 1,57 bil. USD v loňském roce, vyplývá ze zprávy NEI. V rámci doporučení uvedených ve zprávě plánuje vláda rozšířit informační kampaň mezi malými a středními podniky o možnostech exportu a dostupné vládní podpoře, podpořit obchod s trhy v Kolumbii, Indonésii, Saudské Arábii, Turecku, Vietnamu a jihoafrických zemích a posílit zahraniční obchodní delegace.

Představitelé vlády uvedli, že otevírání trhů a prosazování již existujících obchodních dohod je nedílnou součástí zahraničně-obchodní strategie. Obama mimo jiné uvedl, že se chce zaměřit na vyjasnění obav ohledně dohod o volném obchodu s Jižnou Koreou, dalšími oblastmi zájmu o ujasnění podmínek obchodu jsou Panama a Kolumbie.


(Zdroj: CNBC, FT, čtk)


Váš názor
 •  
  17.9.2010 9:20

  Za 5 let B. Obama nebude prezidentem a jeho vláda už tam nebude....mohou si tedy slibovat úplně cokoliv..
  LongFrog
 •  
  17.9.2010 8:05

  já si ještě živě vybavuju, když před rokem a půl (zhruba) sliboval hurvínek 2 miliony (nebo 3? prostě hodně) nových pracovních míst. Kde jsou? NIkde, tak slíbíme něco jiného. Ale do 5 let, to je za dlouho, to si snad nikdo nevzpomene, že.
  ferda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba