Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Markit: Klima v českém průmyslu se dále zlepšuje

Markit: Klima v českém průmyslu se dále zlepšuje

01.10.2010 10:31
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Index nákupních manažerů (PMI) v ČR v září vzrostl ze srpnových 57,3 na 58,0 bodu, tato hodnota signalizovala nejrychlejší celkové zlepšení podnikatelských podmínek od srpna 2007. Ve své páteční zprávě to uvádí společnost Markit, která index zpracovává pro banku HSBC .

Objem nových zakázek rostl v září čtrnáctý měsíc za sebou, a to výrazným tempem. Firmy uváděly, že ke zlepšení prognózy přispěly jak tuzemské, tak exportní trhy, přičemž hlavním tahounem vývozu byla poslední dobou údajně poptávka v Německu.

„Nepřerušené zlepšení ve výrobě táhne jak tuzemská, tak zahraniční poptávka. Silné postavení na obou trzích se rovněž odráží ve znatelném nárůstu zaměstnanosti ve výrobní sféře, čímž se dále posiluje spotřeba domácností, která již v tomto roce příjemně překvapila,“ uvedl Kubilay Ozturk, ekonom HSBC. „Po krátkém poklesu v srpnu ceny výstupů v září poskočily nahoru, byť jen mírně. Potvrdila se tím očekávání, že prozatím nehrozí významnější inflační tlaky a že v krátkodobém horizontu zůstanou úrokové sazby na nízké úrovni,“ dodal Ozturk.

Výroba zaznamenala slabší tempo růstu než v srpnu, přesto však šlo o výrazné zlepšení. Produkce roste každý měsíc od srpna 2009. I přes nedávné silné tempo růstu výroby nadále stoupá rozpracovanost, což svědčí o omezené kapacitě a zpožděných dodávkách od dodavatelů. Celkově se dodavatelské dodací lhůty prodloužily čtvrtým nejrychlejším měsíčním tempem od počátku průzkumu (červenec 2001). I přes delší dodací lhůty objem skladových zásob vstupů v září lehce stoupl, do čehož se promítla snaha firem připravit se na nové zakázky a vybudovat si pojistné zásoby.

Zaměstnanost v českém výrobním sektoru vzrostla v září sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od srpna 2007. Firmy nábor dalších zaměstnanců přímo spojovaly s růstem objemu práce a se zlepšujícím se stavem objednávek.

Nedostatek surovin vedl v září ke zvýšení cen vstupů. Rostly ceny kovů, umělých hmot, papíru, textilu, potravin a elektroniky. Tempo růstu vstupních cen zůstalo značné, ale od květnového maxima průzkumu již počtvrté za sebou oslabilo.

Vyšší průměrné ceny vstupů vedly v září k celkovému nárůstu cen účtovaných českými výrobci. Poslední nárůst byl čtvrtý za posledních pět měsíců, zůstal však velmi slabý. Většina respondentů uvedla, že vzhledem k tlaku konkurence během měsíce nezvedla ceny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč