Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Euro bez zásadních reforem nepřežije; Španělsku hrozí útok spekulantů

Stiglitz: Euro bez zásadních reforem nepřežije; Španělsku hrozí útok spekulantů

4.10.2010 12:03

Evropa je na pokraji další recese a budoucnost eura je v ohrožení, pokud unie nesáhne k účinným reformám, tvrdí ekonom a nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz. „Obávám se budování úsporných tendencí napříč evropským kontinentem, které již zasahují i do Spojených států,“ uvádí mimo jiné ve své knize „Freefall“ (Volný pád). Evropská unie by podle něj měla pomoci slabším členům, aby umožnila budoucí fungování jednotné měny, která zatím postrádá institucionální podporu.

„Spousta zemí seškrtává výdaje předčasně, což sníží agregátní poptávku a oslabení růstu tak může vést i k recesi s dvojitým dnem. Amerika možná globální recesi zavinila, nicméně Evropa jí to nyní svým způsobem vrací,“ domnívá se Stiglitz. Právě Evropská unie podle něj potřebuje zásadní reformní program, jinak by měla zvážit rozpuštění měnové unie. „Eurozóna potřebuje lepší hospodářskou spolupráci. Ne takovou, která pouze vynucuje rozpočtová pravidla, ale takovou, která zajistí, že když se některé země setkají s velmi nežádoucími šoky, ostatní jim pomohou,“ píše ekonom v doslovu knihy, jehož úryvky uveřejnil britský týdeník Sunday Telegraph. Projekt eura nazval Stiglitz „experimentem, který se ukazuje jako neúspěšný“. „Evropa vytvořila solidární fond, aby do EU pomohla novým členům. Už ale nedokázala vytvořit solidární fond, který by pomohl částem eurozóny, kde hrozí potíže. Bez takového fondu jsou vyhlídky eura ponuré,“ dodal.

Ekonom se v knize zmiňuje rovněž o Španělsku, jehož ekonomice hrozí pokles v důsledku výrazných úspor. Ty patrně dále zvýší nezaměstnanost, která je už nyní na 20 procentech, a je tak podle Stiglitze jen otázkou času, kdy na zemi zaútočí spekulanti. „Španělsko možná vstupuje do oné spirály smrti, v jaké se před deseti lety ocitla Argentina. Teprve když Argentina přestala vázat kurz měny na dolar, začala růst a deficit se začal snižovat. Spekulanti zatím na Španělsko nezaútočili, to ale může být jen otázkou času,“ varuje Stiglitz.

Ekonom již dlouhodobě varuje, že snahy evropských vlád o seškrtání rozpočtových schodků ohrožují růst regionu i obnovení důvěry investorů.

(Zdroj: Daily Mail, FinanceNews.co.uk, Sunday Telegraph, čtk)


Váš názor
 • Stigllitz
  4.10.2010 13:11

  je jak ohraná gramofonová deska.
  cb
  • Re: Stigllitz
   4.10.2010 13:46

   je to keynesova ozvena ze zahrobi..
   Azb
   •  
    4.10.2010 14:33

    Ovšem znáte to rčení, když nedáš, nedostaneš, že? Spíš by se měli antikeynesiánci dívat na Čínu, jak se vypořádala se sníženými exporty. Místo šetření investuje obrovské sumy do rozvoje infrastruktury a rozšiřuje tak počet svých konzumentů. V Americe se už málem hroutí mosty...
    Kalka.
 • Eurozóna
  4.10.2010 12:41

  Pominu-li klasika - euroskeptika pan Václava Klause, jsou zřejmě pánové Stiglitz a M.Hampl jediný, kteří upozorňují na skutečnost, že měnová unie je nefunkční mechanismus. Snaha byla, ale existence hospodářských cyklů a móda fungovat na dluh ovšem připravila obyvatele EU o iluze.
  marek
  • Re: Eurozóna
   4.10.2010 13:25

   Stiglitz naopak navrhuje fungovat dále na dluh, hlavně že poroste čísilko zvané HDP.
   cb
  • Re: Eurozóna
   4.10.2010 13:15

   Obyvatele EU o iluze zceůa určitě nepřipravila, většina lidí v Evropě jsou a byli spíše euroskeptici, možná připravila o iluze některé eurofederativní nadšence tíhnoucí k rajskému snu o budoucí globální vládě. Ale již Tolkien nás všechny před nebezpečnými utopisty-globalisty varoval : "Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže." :-)
   Peté
   •  
    4.10.2010 13:50

    Většině lidí v Evropě je Evropa u prdele.
    Lojza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data