Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tabákové výrobky čeká v ČR dvojí zvýšení spotřební daně, v letech 2012 a 2014

Tabákové výrobky čeká v ČR dvojí zvýšení spotřební daně, v letech 2012 a 2014

12.10.2010 11:52
Autor: ČTK

Stát chce v budoucnu zdražit kuřákům cigarety. Plánuje zvyšovat od roku 2012 spotřební daň tak, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny. V takovém případě se prý nevyplatí nakoupit levnější cigarety do zásoby. Spotřební daň se má zvýšit dvakrát: k 1. lednu 2012 a ke stejnému datu v roce 2014. Počítá s tím vládní novela zákona o spotřební dani, kterou vláda předložila poslancům a informuje o tom také výhled státního rozpočtu ministerstva financí.

Vláda chce zvyšovat sazby z tabákových výrobků tak, aby do roku 2014 vzrostly na minimální úrovně, kterou požaduje aktuální evropská směrnice. Ministerstvo financí předpokládá, že v roce 2012 vynese vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později dokonce 2,3 miliardy korun. Víc peněz má v důsledku zdražení cigaret vynést i daň z přidané hodnoty. V obou letech dohromady má jít o dodatečných 0,9 miliardy.

Úřad je přesvědčen, že pokud budou obchodníci a tabákové firmy znát nové sazby daně víc než rok předem, pak se nebudou významněji předzásobovat. Vládní novela také ruší právní úpravu, která možnost předzásobení omezovala. Ustanovení se do zákona dostalo prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu a ministerstvo s ním již tehdy nesouhlasilo. Zrušením regulace předzásobení bez náhrady dojde ke zjednodušení zákonné úpravy, což je v souladu se snahami o co nejjednodušší a transparentní daňové zákony, uvádí MF.

Ministerstvo se neobává, že by zvyšování spotřební daně posílilo například pašování cigaret nebo padělání kolků a způsobilo nakonec nižší výběr daně. "Snížení inkasa se neobáváme, proti pašování a dalším nelegálním aktivitám už nyní usilovně bojujeme, navíc okolní členské státy budou své sazby taktéž zvyšovat," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Kromě změny zdanění cigaret neplánuje ministerstvo žádné jiné změny u spotřebních daní, které by měly vliv na jejich výběr. Spotřební daně se vybírají také z benzinu a nafty a alkoholických nápojů.

Alkoholem se novela také zabývá. Například zpřesňuje ustanovení, že v případě pálení alkoholu v pálenicích se snížená sazba daně z lihu 14.300 korun z hektolitru lihu použije jen na množství do 30 litrů. Nad toto množství už se z něj bude odvádět 28.500 korun z hektolitru. Snížená sazba se navíc bude moci použít jen na alkohol vyrobený z ovoce vypěstovaného v tuzemsku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data