Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch potvrdila „A“ rating ČS a KB a „A-„ rating ČSOB s výhledem stabilním, oceňuje silný kapitál a likviditu i ziskovost bank

Fitch potvrdila „A“ rating ČS a KB a „A-„ rating ČSOB s výhledem stabilním, oceňuje silný kapitál a likviditu i ziskovost bank

15.10.2010 13:48

Agentura Fitch Ratings potvrdila ratingová hodnocení tří klíčových tuzemských bank. České spořitelně a Komerční bance tak ze strany Fitch zůstává hodnocení dlouhodobých závazků „A“ s výhledem stabilním, ČSOB pak hodnocení „A-„ rovněž s výhledem stabilním. Ratingová agentura Fitch u všech bank uvádí, že jejich hodnocení odráží „robustní postavení na domácím trhu, zlepšenou kapitálovou vybavenost a silnou likviditní pozici a také odolnou jádrovou ziskovost“. Tři banky dohromady mají na domácím bankovním trhu 52% podíl (k polovině roku 2010).

Tuzemský bankovní sektor podle Fitch v krizi prokázal silnou odolnost vůči vnějším šokům, založenou na stabilitě mezi depozity a úvěry. Špatné úvěry vzrostly k polovině roku na 6,2 % z 4,4 % před rokem, ovlivněny zejména 4% poklesem HDP v roce 2009. „Přestože se kvalita aktiv zhoršila, bylo to výrazně méně, než v dalších ekonomikách střední a východní Evropy, zejména díky nižšímu celkovému zadlužení ekonomiky a nízkému cizoměnovému úvěrování. Příznivý výhled růstu české ekonomiky pomůže další růst špatných aktiv omezovat,“ uvedla Fitch, která očekává, že HDP ČR letos vzroste o 1,6 %, v roce 2011 o 2,7 % a v roce 2012 o 3,5 %. Fitch připustila zvýšení ratingu bank v případě zlepšení kvality aktiv a celkově příznivého vývoje ekonomik v CEE. Negativní rizika pro zhoršení ratingu Fitch vesměs nevidí, významnější růst špatných úvěrů považuje na nepravděpodobný.

Česká spořitelna, jejímž 98% akcionářem je Erste Group, má dle Fitch pro skupinu zásadní strategický význam a velmi výrazně se podílí na jejím celkovém zisku. Rating „A“ a stabilní výhled odráží tuto silnou pozici ve skupině. Komerční banka byla v polovině roku 60,4 % vlastněna skupinou Société Générale, zbytek je free float. KB je s hodnocením „A“ o stupeň pod hodnocením SG na „A+“. Také rating ČSOB na stupni „A-„ je o stupeň pod hodnocením mateřské KBC na „A“ se stabilními výhledy. KBC v souladu se svým restrukturalizačním plánem připravuje IPO minoritního podílu v ČSOB. „Neočekáváme, že by se v této souvislosti výrazněji v blízké době měnil vztah mezi mateřskou společností a ČSOB,“ uvádí Fitch. U všech tří bank se Fitch také pustila do vyjádření, podle kterého „v případě problémů tuzemských bank se za ně postaví jejich mateřské zahraniční banky“. „Jistota této vnější pomoci je také zahrnuta v ratingovém hodnocení ČS, KB a ČSOB,“ dodala Fitch.

(Zdroj: Fitch Ratings, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data