Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarská vláda předložila návrh zákona o rovné dani 16 procent

Maďarská vláda předložila návrh zákona o rovné dani 16 procent

18.10.2010 9:32
Autor: ČTK

(ČTK) - Maďarská vláda předložila parlamentu o víkendu návrh zákona, který má od příštího roku zavést rovnou daň z osobních příjmů se sazbou 16 procent. Daňový zákon je klíčovou složkou ekonomického programu vlády strany Fidesz, která odmítá zatěžovat občany zvýšenými daněmi a hodlá pokrýt výpadky rozpočtových příjmů dočasnými daněmi na banky a další sektory.

Sazba 16 procent se má vztahovat na všechny druhy příjmů jednotlivců včetně úroků, dividend a kapitálové zisky. Nahradí nynější dvě sazby 17 procent na příjmy do pěti milionů forintů (447.000 Kč) ročně a 32 procent na vyšší příjmy. Fidesz má v parlamentu bezpečnou většinu, a návrh by tak měl bez problémů projít.

Vláda také navrhuje výrazné daňové úlevy rodinám s dětmi. Rodiče si budou moci z daňového základu odepsat na první dvě děti měsíčně 62.500 forintů a 206.250 forintů na každé dítě v domácnosti s nejméně třemi členy. Podle ministerstva hospodářství se tím sníží rozpočtové příjmy o 24 miliard forintů, což představuje asi jen 2,5 procenta letošního plánovaného rozpočtového deficitu.

Daňový zákon potvrzuje letošní zavedení desetiprocentní sazby daně z firemních zisků pro firmy s ročními tržbami do 500 miliard forintů, která nahradila dosavadní jednotnou sazbu 19 procent. Od roku 2013 vláda navrhuje rozšířit sazbu deset procent na všechny firmy.

Ministerstvo hospodářství spočítalo, že negativní dopad snížených daní a daňových úlev na rozpočtové příjmy bude mnohem nižší než dodatečné příjmy z dočasně zavedených daní na velké společnosti. Vláda již letos uvalila zvláštní daň na banky a v pátek oznámila, že plánovaného snížení rozpočtového deficitu v příštím roce dosáhne novými daněmi na telekomunikace, maloobchod a energetiku, které mají platit tři roky.

Podle dohody s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií má Maďarsko příští rok snížit deficit veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu z letošních 3,8 procenta. Nová Orbánova vláda slibuje, že cíl pro tento i příští rok splní, přestože se deficit letos do září dostal na 1,09 bilionu HUF, což bylo již 125 procent plánované úrovně. Jen od bank by vláda měla získat díky nové dani letos a příští rok 200 miliard forintů.


Váš názor
  • docela poučný přístup
    18.10.2010 15:45

    mají kolegové v Maďarsku. Podobně velká ekonomika, podobně závislá na západních partnerech ...
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů