Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Vláda vítěze tendru na dostavbu JETE určí v roce 2013. Je možné, že nevybere nikoho

Nečas: Vláda vítěze tendru na dostavbu JETE určí v roce 2013. Je možné, že nevybere nikoho

19.10.2010 12:57
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Rozšířeno (15:09) Pouze vláda a nikoli ČEZ bude rozhodovat o načasování tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín a o jejím vítězi. Uvedl to na tiskové konferenci premiér Petr Nečas.

Nečas uvedl, že stát vybere vítěze tendru v roce 2013 s tím, že je i možné, že se rozhodne nezvolit nikoho. nabídky jednotlivých uchazečů mají být podány v roce 2012. Technické a bezpečnostní otázky spojené s rozšířením Temelína chce mít vláda vyřešeny do konce roku 2010. "Řešíme mimořádně významný tendr, který s sebou nese významná bezpečnostní a geopolitická rizika. Pro stát je základním strategickým rozhodnutím. Zodpovědnost za takové rozhodnutí nemůže ležet v rukou soukromé společnosti, přestože  v ní je vysoce majoritním akcionářem právě stát. Za rozhodnutí takového významu může nést zodpovědnost pouze vláda," uvedl Nečas.

"Projekt je významným mezníkem pro tuto zemi. Vybíráme partnera, který ovlivní náš osud po mnoho budoucích let," uvedl vládní zmocněnec pro Temelín Václav Bartuška. ČEZ, který měl původně dodat zájemcům o dostavbu JETE - společnostem Westinghouse, Areva a rusko-českému konsorciu ZAO Atomstoyexport - technickou dokumentaci nyní v říjnu. Podle Bartušky se tak stane v roce 2011. To dříve uvedl také člen dozorční rady Eduard Janota. Bartuška ale řekl, že datum dokončení Temelína a cena zakázky budou uvedeny v nabídkách, které uchazeči předloží v roce 2012. "Do té doby všechny spekulace o datu a ceně nemají smysl," uvedl. Bartuška později doplnil, že harmonogram byl dosud jen interní věcí ČEZ a vláda se k němu nikdy nevyjádřila. "Teď premiér říká 2011, 2012 a 2013 a takhle to bude. Pokud s tím někdo má nějaký problém, bude se s tím muset vyrovnat. Stát vlastní 70 procent ČEZ," upozornil. "Strategická rozhodnutí musí mít v rukou vláda, dostavba Temelína ovlivní celou ČR," dodal Bartuška.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž souhlasí, že stát bude mít v tendru rozhodující slovo. "O významných zakázkách, a dostavba JETE je největší zakázka v historii ČR, vždy rozhodují akcionáři, a to je v našem případě stát," uvedl. "Je samozřejmé, že v případě Temelína bude mít stát konečné slovo," doplnil.

Akcie ČEZ dnes na pražské burze po několikadenních ztrátách rostou, aktuálně o 2 % k úrovni 774 Kč/akcie. V minulém týdnu se po zprávách ke zpoplatnění emisních povolenek a odkladu dostavby Temelína až o několik let za rok 2020 staly akcie ČEZ nejztrátovějším titulem ve SPADu, když odepsaly 5,6 % na 770 kč/akcie.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    19.10.2010 13:08

    Tak proč ČEZ platí tak draze manažery, když pak o všem chce rozhodovat sama vláda. Mám pocit, že ten Čez prodám raději se ztrátou a pryč odsud. Kam šlápne politik, tam ani tráva neroste. To už je šílený co se děje. Pochopil bych to, kdyby se stát zbalil draze akcii a teď šířil tyto informace, aby mohl zpět levně dokoupit, ale to se nedělo nebo snad ano?
    Foglik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data