Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda: Elektřina v roce 2011 nezdraží o více jak 5,5 %. Emisní povolenky pro roky 2011 a 2012 zdaníme darovací a solární elektrárny srážkovou daní

Vláda: Elektřina v roce 2011 nezdraží o více jak 5,5 %. Emisní povolenky pro roky 2011 a 2012 zdaníme darovací a solární elektrárny srážkovou daní

20.10.2010 14:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozšířeno (17:39) Premiér Petr Nečas oznámil, že vláda pro rok 2011 omezí růst cen elektřiny u podniků i domácností nejvýše na 5,5 procenta. U emisních povolenek přidělených pro roky 2011 a 2012 rozhodla vláda o uvalení darovací daně se sazbou 25 % ze stanovené ceny jedné povolenky ve výši 385 korun, z čehož počítá s příjmem 4,8 miliardy korun. Daň se má týkat pouze elektrárenských společností, nikoli tepláren a bude použita jen pro současné alokační povolení, v letech 2013 - 2020 chce vláda postupovat nikoli cestou rozdávání povolenek, ale aukčním prodejem.

U solárních elektráren vláda rozhodla o zavedení srážkové daně ve výši 26 procent. Tato daň má státu v příštím roce přinést zhruba 4,2 miliardy korun. Srážková daň se má týkat solárních zdrojů zapojených v letech 2009 až 2010 s instalovaným výkonem nad 30 kW. Nedotkne se ale střešních panelů pro využití v domácnosti.

Vláda dále zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu. Toto opatření má přinést 1,7 miliardy korun. Zhruba jedna miliarda korun pak bude na kompenzaci zdražení elektřiny vynaložena ze státního rozpočtu.

Analytik Patria Finance Tomáš Sýkora odhadl dopad zdanění darovací daní ve výši 25 % u emisních povolenek pro roky 2011 a 2012 na ČEZ v rozsahu kolem 8 miliard korun či v přepočtu 11 Kč na akcii. V případě, že dojde ke zpoplatnění emisních povolenek pro roky 2013 až 2020, které měly být firmám poskytnuty zdarma a jejich hodnota je odhadována na 40 miliard korun, odhaduje Patria negativní dopad na ČEZ v podobě dodatečných nákladů překračujících 30 miliard korun.

Zdražení elektřiny v příštím roce hrozí kvůli prudkém rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Poslední odhady Energetického regulačního úřadu hovořily o zdražení elektřiny pro domácnosti o asi 12 procent a pro podniky o zhruba 17 procent. Do konce roku by se podle ERÚ mělo připojit kolem 1600 megawattů instalovaného výkonu solárních elektráren, to by způsobilo nárůst příspěvku na podporu všech obnovitelných zdrojů energie, který se součástí konečné ceny elektřiny, z dnešních 166 Kč/MWh na 582 Kč/MWh. Z hlediska dopadu by tato částka vyvolala zvýšení ceny elektřiny koncovým zákazníkům přibližně ve výši 11,8 % pro domácnosti a 15,1 % pro průmysl. "Zafixovali jsme přípěvek na fotovoltaické zdroje na 370 korun za megawatthodinu, což si vyžádá ze státního rozpočtu 11,7 miliardy korun," uvedl Nečas. "Zvýšení cen elektřiny tak pro průmyslové odběratele i pro domácnosti nepřekročí 5,5 procenta," dodal. Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy ČR již dříve uvedly, že české podniky jsou schopny z vlastních sil utáhnout zdražení elektřiny do pěti procent.


Česká fotovoltaická asociace zopakovala ústy svého mluvčího Jana Hlaváče, že odhady ERÚ považuje za nadsazené a nesmyslné a že podle jejích vlastních analýz instalovaný výkon do konce roku nepřesáhne 1200 MW. Zdražení pro podniky by podle asociace nepřesáhlo 5 procent, pro domácnosti 3,1 procenta. Hlaváč navíc uvedl, že podle asociace vlna arbitráží sníží reálný efekt opatření do blízkosti nuly. "Z arbitráží kvůli této změně strach nemám, protože si to vyžádá ještě konkrétní legislativní změny, o kterých teprve budeme jednat," odpověděl Nečas na dotaz, jak se vláda vypořádá s případnými arbitrážemi ze strany podniků, které o "povolenky zdarma" zažádaly. V následujících letech se mají povolenky rozdávat proti slibu investice do čistých technologií, minimálně v objemu poskytnutých povolenek. Pokud by se zákon měnil, bylo by to podle některých právníků retroaktivní, protože firmy již učinily různé přípravy pro tyto akce. "Bylo podáno přes 400 projektů od zhruba 45 předkladatelů. V současné době jsou tyto projekty hodnoceny komisí. Jakmile je vyhodnotí, vznikne následně oficiální seznam firem," uvedl Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Srážková daň zvedne návratnost investic do solárních zdrojů ze současných sedmi na přibližně 15 let. "Jde o naprosto zbytečný krok, protože odhady zdražení ze strany ERÚ jsou zmanipulované a vůbec neodráží realitu. Srážkové zdanění pouze poškodí důvěryhodnost České republiky a spustí vlnu arbitráží. Investoři si takovou zásadní změnu podmínek nenechají líbit," uvedl prezident České fotovoltaické průmyslové asociace František Smolka. Podle sdružení navíc nejde o daň, ale o sníženi garantované ceny elektřiny. "Srážku daně provede distribuční společnost, která vykupuje elektřinu z fotovoltaických elektráren. Dodatečně sníženi garantované ceny formou této tzv. daně povede k úspěšným soudním sporům a arbitrážím proti České republice," upozornil Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která asociaci právně zastupuje. "Snažili jsme se prostřednictvím opatření dostat zdroje na patnáctiletou výnosnost," řekl po skončení tiskové konference novinářům ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. "Pokud byla dosud podpora vyšší, stát má právo ji regulovat," dodal ministr.

(Zdroj: ČT, ČT24, čtk, Bloomberg, mediafax, Česká fotovoltaická asociace)


Váš názor
  •  
    20.10.2010 14:28

    Zdanit, přesunout, jen se nedotknouz penězovodů. Já navrhuju všechny pozavírat a zavést tržní ceny.
    Homo
    •  
      20.10.2010 14:38

      to by ale "péče řádného hospodáře" musela platit i pro poslance, ministry apod. Takhle je to spíš na "ochranu investic" a nějakou pěknou arbitrážičku...
      valuer
      •  
        20.10.2010 14:47

        S okamžitou platnosti ruším jakoukoli imunitu. Za způsobení celospolečenské újmy (OKRADENÍ NÁRODA) zavádím historické tresty máčení v zimní Vltavě a to opakovaně, rovněž navrhují na každém naměstí postavit pranýř.
        Homo
    •  
      20.10.2010 14:32

      k tomu se take priklanim. dan je ciste politicky nastroj.
      Azb
Aktuální komentáře
26.12.2025
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data