Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: Drahá vládo, někdy blázníš, ale tentokrát jsi zabodovala

Buffett: Drahá vládo, někdy blázníš, ale tentokrát jsi zabodovala

18.11.2010 14:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Drahá vládo

Moje matka mi říkala, abych s díky neotálel. Já tak ale učinil. Před dvěma lety, v září roku 2008, naše země čelila ekonomické krizi. Mnohé z největších průmyslových společností, které se spoléhají na financování z trhu, který zmizel, byly týdny od vyčerpání svých zdrojů hotovosti. Celé domino korporátní Ameriky bylo skutečně srovnáno tak, že bylo připraveno k pádu rychlostí světla. Berkshire Hathaway mohla být mezi posledními, které by padly, to ale neposkytuje velkou útěchu. A v této řadě domina nestály jen podniky, ale i 300 milionů Američanů.

Zastavit tuto destruktivní ekonomickou sílu jsi mohla, vládo, jen Ty. Ano, zčásti jsi neohrabaná, i pošetilá. Když se lidé i podniky hrnou za likviditou, jsi jedinou protistranou s dostatečnými zdroji. A Ty jediná můžeš znovu nastolit klid, když občané ztrácejí důvěru v instituce, které kdysi uznávali. Obával jsem se, zda nebudeš překvapená, zda budeš schopná dělat rozhodnutí za pochodu. Výzva to byla obrovská a mnozí se domnívali, že na ni nemáš.

Ale dokázala jsi to. Lidé budou zpochybňovat Tvá specifická rozhodnutí, celkově ale byly Tvé kroky pozoruhodně efektivní. Nevím, jak jsi je zinscenovala, měl jsem ale dobré sedadlo, abych dobře viděl. A rád bych pochválil několik lidí z tvých řad. V těch nejtěžších dnech Ben Bernanke, Hank Paulson, Tim Geithner a Sheila Bair pochopili situaci a jednali s odvahou a jednali pohotově. Kritizovali Tě za některá rozhodnutí, která nás do problémů dostala. Nejvíce za pasivní postoj k problémům na trhu s bydlením. Ale ani Tví kritici většinou problémy dopředu neviděli. Ve skutečnosti byla téměř celá země přesvědčena, že ceny domů by nikdy nemohly výrazně klesnout. Byl to klam a ty generují bubliny. Tato bublina byla pořádná a její prasknutí bylo slyšet po celém světě.

Takže ještě jednou díky Tobě a tvým pomocníkům. Často mrháš zdroji a někdy máš sklony k tyranství. Někdy se chováš úplně bláznivě. Během tohoto výjimečného nebezpečí jsi ale uspěla. A svět by vypadal velmi rozdílně, kdyby se tak nestalo.

Tvůj vděčný vnuk,

Warren

Uvedené je výtahem z „Pretty Good for Government Work“ od Warrena Buffetta.

(Zdroj: NYT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data