Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECM žádá odmítnutí insolvenčního návrhu, nebo zastavení řízení pro nedostatek pravomocí tuzemských soudů

ECM žádá odmítnutí insolvenčního návrhu, nebo zastavení řízení pro nedostatek pravomocí tuzemských soudů

22.11.2010 10:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Developerská společnost ECM Real Estates Investments odmítla insolvenční návrh, který na ní podala Burzovní společnost pro kapitálový trh finančníka Pavla Sehnala. Podle developera navrhovatel nedoložil, že ECM REI není schopná plnit své závazky a je v úpadku. Firma zároveň zdůrazňuje, že centrum jejího hlavního zájmu je mimo ČR a nespadá tedy v této věci pod rozhodovací pravomoc českých soudů, vyplývá z vyjádření ECM REI zveřejněném v insolvenčním rejstříku.

Developerská společnost ECM argumentuje sídlem v Lucembursku (stejně jako další developer Orco), objemově rozhodující emisí dluhopisů v eur a těžištěm aktivit mimo ČR, kde pro srovnání využívá i rozhodnutí francouzského soudu ohledně developera Orco. „Jako sídlo společnosti bylo Lucembursko vybráno pro dlouhodobou stabilitu politického a právního prostředí. Dalším významným faktorem při výběru této destinace byl také stabilní a rozvinutý finanční trh nabízející investorům přístup k různým formám dluhového financování," uvedl ve vyjádření zaslaném soudu právní zástupce ECM REI Tomáš Osička. V Lucembursku vydalo ECM v roce 2007 podle lucemburského práva dluhopisy nenominované v eur v objemu v přepočtu zhruba 2,4 mld. , jde tak o její objemově rozhodující dluhopisovou emisi. Podle českého práva vydala ECM REI dluhopisy v objemu jedné miliardy korun.

„Nejvýznamnějšími obchodními partnery společnosti jsou držitelé korunových a eurových dluhopisů. Zatímco jednání s držiteli korunových dluhopisů vždy probíhala a nadále probíhají převážně v Praze, u objemově významnějších eurových dluhopisů probíhala a v případě restrukturalizačních jednání nadále probíhají výhradně v zahraničí, převážně v Lucemburku a Londýně. Právní vztahy vyplývající z eurových dluhopisů, které nejsou z hlediska finančního objemu srovnatelné s jakýmikoli jinými právními vztahy společnosti, se řídí výhradně lucemburským právem,“ uvádí právním ECM v reakci soudu. Připomíná také rozhodnutí ohledně Orco Property Group ve Francii. „V nedávné době uznal francouzský soud svou příslušnost k zahájení insolvenčního řízení s OPG, která stejně jako ECM REI sídlí v Lucembursku, jde rovněž o holdingovou společnost s předmětem podnikání téměř totožným se společností,“ stojí dále ve zdůvodnění soudu s připomínkou, že i podnikatelské aktivity kryjí téměř stejné destinace s tím, že „podstatná většína projektových společností skupiny Orco je umístěna v ČR“. „Francouzský soud však tento fakt neshledal pro úvahy o umístění centra zájmu OPG rozhodujícím a po posouzení dalších skutkových okolností určil, že centrum hlavního zájmu se nachází ve Francii,“ uvádí právní stanovisko společnosti s tím, že ta je tedy přesvědčena, že stejně jako v případě OPG rozsah podnikání v ČR není pro posouzení centra hlavního zájmu relevantní.

ECM REI narhuje, aby Městský soud v Praze insolvenční návrh odmítl, nebo v případě, že neuzná názor na neúplnost insolventního návrhu, řízení z důvodu nedostatku mezinárodní pravomoci českých soudů zastavil.

Zahájené insolvenční řízení podala Burzovní společnost pro kapitálový trh kvůli 234 tisícům korun z nezaplacených úroků z korunových dluhopisů. Developer v říjnu rozhodl o odložení splátek úroku z korunových i zahraničních dluhopisů. Krok odůvodnil pokračujícím jednáním o restrukturalizačním plánu firmy. ECM REI je tedy podle navrhovatele s úhradou úroků z dluhopisů v prodlení. Podle již dřívějšího vyjádření ECM REI jde o snahu urychlit restrukturalizace firmy.

ECM REI se v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Firma chce situaci vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu. Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách. To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí se společností ještě dále jednat. Podobný postoj zaujali později také držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat v prosinci.

ECM REI se za tři čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 byla firma v prodělku 28,08 milionu eur.

Developerská firma v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti. Hlavním projektem firmy je v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. ECM založil v roce 1991 Milan Janků. V současnosti je většinovým majitelem firmy a zároveň jejím generálním ředitelem. Společnost s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím firmy ECM Group. Řadu svých aktiv vložil Janků do společného holdingu se skupinou PPF Petra Kellnera. ECM REI do něj ale nezačlenil.

Vedle ECM REI v Lucembursku sídlí například společnost Orco Property Group, v Nizozemsku zase mateřská firma dalšího developera Sekyra Group.

(Zdroj: justice.cz, právní stanovisko AK Kinstellar za ECM REI, čtk)


Váš názor
 •  
  22.11.2010 10:30

  Navrhuji přenést insolveční řízení do Plzně.
  Homo
  • nebo do Ústí
   22.11.2010 12:41

   rozhodně ale ať věřitelům neplatí...schválně jak dlouho jim to vydrží ;)
   Bob
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba