Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECM žádá odmítnutí insolvenčního návrhu, nebo zastavení řízení pro nedostatek pravomocí tuzemských soudů

ECM žádá odmítnutí insolvenčního návrhu, nebo zastavení řízení pro nedostatek pravomocí tuzemských soudů

22.11.2010 10:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Developerská společnost ECM Real Estates Investments odmítla insolvenční návrh, který na ní podala Burzovní společnost pro kapitálový trh finančníka Pavla Sehnala. Podle developera navrhovatel nedoložil, že ECM REI není schopná plnit své závazky a je v úpadku. Firma zároveň zdůrazňuje, že centrum jejího hlavního zájmu je mimo ČR a nespadá tedy v této věci pod rozhodovací pravomoc českých soudů, vyplývá z vyjádření ECM REI zveřejněném v insolvenčním rejstříku.

Developerská společnost ECM argumentuje sídlem v Lucembursku (stejně jako další developer Orco), objemově rozhodující emisí dluhopisů v eur a těžištěm aktivit mimo ČR, kde pro srovnání využívá i rozhodnutí francouzského soudu ohledně developera Orco. „Jako sídlo společnosti bylo Lucembursko vybráno pro dlouhodobou stabilitu politického a právního prostředí. Dalším významným faktorem při výběru této destinace byl také stabilní a rozvinutý finanční trh nabízející investorům přístup k různým formám dluhového financování," uvedl ve vyjádření zaslaném soudu právní zástupce ECM REI Tomáš Osička. V Lucembursku vydalo ECM v roce 2007 podle lucemburského práva dluhopisy nenominované v eur v objemu v přepočtu zhruba 2,4 mld. , jde tak o její objemově rozhodující dluhopisovou emisi. Podle českého práva vydala ECM REI dluhopisy v objemu jedné miliardy korun.

„Nejvýznamnějšími obchodními partnery společnosti jsou držitelé korunových a eurových dluhopisů. Zatímco jednání s držiteli korunových dluhopisů vždy probíhala a nadále probíhají převážně v Praze, u objemově významnějších eurových dluhopisů probíhala a v případě restrukturalizačních jednání nadále probíhají výhradně v zahraničí, převážně v Lucemburku a Londýně. Právní vztahy vyplývající z eurových dluhopisů, které nejsou z hlediska finančního objemu srovnatelné s jakýmikoli jinými právními vztahy společnosti, se řídí výhradně lucemburským právem,“ uvádí právním ECM v reakci soudu. Připomíná také rozhodnutí ohledně Orco Property Group ve Francii. „V nedávné době uznal francouzský soud svou příslušnost k zahájení insolvenčního řízení s OPG, která stejně jako ECM REI sídlí v Lucembursku, jde rovněž o holdingovou společnost s předmětem podnikání téměř totožným se společností,“ stojí dále ve zdůvodnění soudu s připomínkou, že i podnikatelské aktivity kryjí téměř stejné destinace s tím, že „podstatná většína projektových společností skupiny Orco je umístěna v ČR“. „Francouzský soud však tento fakt neshledal pro úvahy o umístění centra zájmu OPG rozhodujícím a po posouzení dalších skutkových okolností určil, že centrum hlavního zájmu se nachází ve Francii,“ uvádí právní stanovisko společnosti s tím, že ta je tedy přesvědčena, že stejně jako v případě OPG rozsah podnikání v ČR není pro posouzení centra hlavního zájmu relevantní.

ECM REI narhuje, aby Městský soud v Praze insolvenční návrh odmítl, nebo v případě, že neuzná názor na neúplnost insolventního návrhu, řízení z důvodu nedostatku mezinárodní pravomoci českých soudů zastavil.

Zahájené insolvenční řízení podala Burzovní společnost pro kapitálový trh kvůli 234 tisícům korun z nezaplacených úroků z korunových dluhopisů. Developer v říjnu rozhodl o odložení splátek úroku z korunových i zahraničních dluhopisů. Krok odůvodnil pokračujícím jednáním o restrukturalizačním plánu firmy. ECM REI je tedy podle navrhovatele s úhradou úroků z dluhopisů v prodlení. Podle již dřívějšího vyjádření ECM REI jde o snahu urychlit restrukturalizace firmy.

ECM REI se v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Firma chce situaci vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu. Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách. To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí se společností ještě dále jednat. Podobný postoj zaujali později také držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat v prosinci.

ECM REI se za tři čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 69,9 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 byla firma v prodělku 28,08 milionu eur.

Developerská firma v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Nedávno se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti. Hlavním projektem firmy je v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. ECM založil v roce 1991 Milan Janků. V současnosti je většinovým majitelem firmy a zároveň jejím generálním ředitelem. Společnost s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím firmy ECM Group. Řadu svých aktiv vložil Janků do společného holdingu se skupinou PPF Petra Kellnera. ECM REI do něj ale nezačlenil.

Vedle ECM REI v Lucembursku sídlí například společnost Orco Property Group, v Nizozemsku zase mateřská firma dalšího developera Sekyra Group.

(Zdroj: justice.cz, právní stanovisko AK Kinstellar za ECM REI, čtk)


Váš názor
 •  
  22.11.2010 10:30

  Navrhuji přenést insolveční řízení do Plzně.
  Homo
  • nebo do Ústí
   22.11.2010 12:41

   rozhodně ale ať věřitelům neplatí...schválně jak dlouho jim to vydrží ;)
   Bob
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Babcock International Group PLC
0:00Deere & Co (10/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC