Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum NABE: Ekonomové se nejvíce obávají inflace, čekají zpomalení HDP v příštím roce na +2,6 %, nezaměstnanost 9,2 %

Průzkum NABE: Ekonomové se nejvíce obávají inflace, čekají zpomalení HDP v příštím roce na +2,6 %, nezaměstnanost 9,2 %

22.11.2010 16:34
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Dle průzkumu Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) se američtí ekonomové nejvíce obávají inflace plynoucí z plánu Fedu na další pumpování peněz do ekonomiky. NABE provedla průzkum mezi 51 ekonomy v období 21. 10. – 4.11. Zatímco třetina dotazovaných se domnívá, že plán Fedu na nákup státních dluhopisů snižuje hrozbu deflace, stejný počet ekonomů vidí tento krok jako hrozbu v podobě rostoucí inflace.

V průměru však oslovení ekonomové očekávají nárůst spotřebitelské inflace (CPI očištěný o potraviny a energie) do konce roku 2011 na 1,5 %, zatímco Fed považuje za komfortní zónu úroveň v rozmezí 1,7 – 2 %. S tím, jak se americká ekonomika jen pomalu zotavuje, zůstává inflace na rekordně nízkých úrovních, když v říjnu narostl jádrový index spotřebitelských cen meziročně o 0,6 %, což je nejnižší úroveň od začátku sledování tohoto indexu v roce 1957.

Pravděpodobnost, že by ekonomika zažila stagflaci, tedy pomalý růst ekonomiky doprovázený vysokým růstem spotřebitelských cen, nebo znovu upadla do recese, je podle ekonomů velmi nízká. Oproti poslednímu dotazování změnili ekonomové odhad pro letošní růst HDP na 2,7 % z 2,6 % a odhad pro příští rok zůstal beze změny na +2,6 %. To je pořád pod hranici 3,5 %, kterou mnoho expertů považuje za úroveň potřebnou pro započetí snižování nezaměstnanosti.

Podle prezidenta NABE, Richarda Wobbekinga, odhady ekonomického růstu v průběhu příštího roku postupně narůstají. „Projekce HDP v příštím roce jsou nejnižší pro první kvartál, ale ke konci roku postupně akcelerují. Celkově se u HDP se v následujícím roce očekává mírný růst,“ řekl šéf asociace a dodal, že „faktory omezující růst jsou pokračující restrukturalizace rozpočtů spotřebitelů i podniků a klesající příspěvek z doplňování zásob a vládního stimulu.“

Asi nejožehavější ekonomické téma současnosti, a sice nezaměstnanost, by měla podle tohoto průzkumu do konce příštího roku poklesnout na 9,2 % (průměr za první polovinu roku by měl být ještě 9,5 %), ale průměrná měsíční tvorba pracovních míst by neměla přesáhnout 150 tisíc. Ekonomové v roce 2011 očekávají vlažné oživení i na trhu bydlení s mírným nárůstem cen nemovitostí.

"Důvěra v trvanlivost expanze je neporušená, ale skupina odborníků je nadále znepokojena vysokou úrovní federálního dluhu, pokračující vysokou mírou nezaměstnanosti, posílením obchodních regulací a rostoucími cenami komodit," shrnul celkový výsledek průzkumu prezident NABE Richard Wobbeking.

(Zdroj: CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data