Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína vytáhla do boje proti spekulantům s komoditami, zvyšuje povinné marže

Čína vytáhla do boje proti spekulantům s komoditami, zvyšuje povinné marže

26.11.2010 13:16

Největší spotřebitel komodit na světě se rozhodl zakročit proti nadměrným spekulacím na trhu komodit. Čínská komise pro národní plánování oznámila, že s platností od pondělí 29. listopadu zvyšuje marže blokované brokerem při otevření pozice u některých komodit. Plánovací úřad se podle včerejší zprávy rozhodl „razantně zakročit proti manipulaci s trhem a dalším ilegálním aktivitám a omezit nadměrnou spekulaci“.

Marže podle agentury Bloomberg vzrostou ze současných sedmi procent až na 10 procent například u futures kontraktů se sojovými boby, palmovým olejem a kukuřicí. Právě rychle rostoucí ceny potravin totiž čínské administrativě způsobují nemalé problémy. Čínská inflace v říjnu zrychlila tempo na 4,4 %, což je nejvyšší růst za poslední dva roky. Potraviny, které mají v indexu spotřebitelských více než třetinovou váhu, v Číně oproti loňskému roku podražilo o víc než desetinu a čínské úřady se obávají, že by případný další růst mohl vést až k opakování nepokojů známých z nedávné historie.

„Inflace je pro tuto ekonomiku reálnou hrozbou,“ uvedl nedávno k situaci v Číně Wang Qing, ekonom Morgan Stanley v Hongkongu. „Roste riziko opakování zkušenosti z konce roku 2007 a první poloviny roku 2008, kdy rasantní nárůst cen komodit způsobil silné inflační tlaky v rychle se rozvíjejících ekonomikách,“ varoval. Před dvěma lety se prudce zvyšovaly ceny potravin prakticky v celém světě, což mělo nepříznivé dopady hlavně na nejchudší. To se v Číně mimo jiné týkalo i obyvatel Tibetu, zemí zmítaly sociální nepokoje.

Vývoj čínské inflace za posledních deset let

čína - inflace.bmp

Zdroj: Bloomberg


Nutnost počítat od příštího týdne s navýšením marží při obchodování na čínském komoditním trhu se kromě výše zmiňovaných potravin bude týkat také polyethylenu a polvinylchloridu (PVC). „Růst marží je efektivní cestou k snížení spekulací na komoditním trhu, které na ekonomiky působí již příliš velkou pákou,“ komentoval vládní nařízení dnes pro agenturu Bloomberg Tian Feng, analytik čínské investiční banky BOC International.

Účinnost opatření potvrzuje i fakt, že výše zmiňované potravinové komodity v reakci na kroky regulátora zlevnily i o více než desetinu. Cena sojových bobů například podle agentury Bloomberg na čínské komoditní burze klesla z více než dvouletého maxima dosaženého před dvěma týdny (10. listopadu) přes 12 procent. Pozorovatelé navíc hlásí odchod některých hráčů z trhu. „Některé fondy komoditní trhy kvůli krokům čínských burz opustily,“ řekl pro Bloomberg Du Ying, analytik Wanda Futures a dodal, že lze kvůli vládním krokům čekat další tlak na pokles cen komodit.

Čína bojuje s inflací, která hrozí tvořením nebezpečných bublin na trhu aktiv, i dalšími kroky. V říjnu centrální banka poprvé od roku 2007 přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, v listopadu pak již dvakrát (letos celkem pětkrát) donutila banky zvýšit povinné minimální rezervy. Nedávno navíc proběhla zpráva o tom, že se největší banky v zemi již přiblížily ročnímu limitu pro poskytování úvěrů a další půjčky tak již zřejmě udělovány nebudou. Na trhu nyní převládají spekulace, že dosavadní opatření nemusejí ke zkrocení rostoucích cen stačit a lze proto čekat další zvyšování úrokových sazeb ze strany čínské centrální banky.

(Zdroj: Bloomberg, AP, Morgan Stanley)


Váš názor
  • cinsti soudruzi
    27.11.2010 23:59

    by se meli ucit od amerikych soudruhu a proste energie a jidlo vyhodit z pocitani inflace - no a hned by inflace nebyla :-)
    swen
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data