Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéfka FDIC Bairová: Další krize vypukne ve Washingtonu, pokud nepřijmeme razantní kroky k omezení dluhu

Šéfka FDIC Bairová: Další krize vypukne ve Washingtonu, pokud nepřijmeme razantní kroky k omezení dluhu

26.11.2010 17:28
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Spojené státy potřebují podniknout urgentní kroky k omezení svého zadlužení, aby předešly vypuknutí další finanční krize, která by se rozvinula přímo ve Washingtonu, uvedla šéfka amerického fondu pojištění depozit FDIC Sheila Bairová. Americký federální dluh se v posledních sedmi letech zdvojnásobil na bezmála 14 bilionů dolarů a jeho další růst je podle ní jednak výsledkem finanční krize a jednak výsledek „mnohaletí neochoty podniknou rozhodující kroky nezbytné pro omezení dlouhodobého strukturálního deficitu“. V příštím roce přitom podle Bairové vládní výdaje dále zatíží do důchodu odcházející generace baby boomers v kombinaci s rostoucími výdaji na sociální zabezpečení a zdravotnictví silných generací, které tuto část mandatorních výdajů navýší na 45 procent ve srovnání s 27 procenty v roce 1975.

Neudržitelný je podle Bairové také rozsah výdajů a obranu. "Hospodaření země je zatíženo výdaji, které mají málo co společného se skutečnou prosperitou země. Nadto velkorysé daňové úlevy spojené s nemovitostmi a zdravotnictvím výrazně přispěly k rostoucím nákladům zadlužení a rybné alokaci zdrojů v ekonomice,“ uvedla Bairová s tím, že pokud nedojde k přijetí zásadního rozhodnutí, federální dluh naroste ze zhruba 62 procent letos na 185 procent hrubého domácího produktu v roce 2035. Nezřízené federální zadlužování přímo ohrozí finanční stabilitu a podkope důvěru investorů v americké vládní dluhopisy. „Více než 70 procent amerických vládních dluhopisů v držení privátních investorů bude docházet do splatnosti v příštích pěti letech. V případě ztráty důvěry těchto privátních investorů náklady na americké vládní i soukromé půjčky na dluhopisových trzích raketově vzrostou,“ je přesvědčena Bairová.

Podle Bairové je nezbytné přijmout jednoznačný vládní závazek jak na straně omezení vládních výdajů tak i na straně daňových příjmů na více let dopředu. „Půjde o kroky nepopulární, které dopadnou na řadu zájmových skupin v USA,“ uvědomuje si Bairová.

Červnová zpráva ministerstva financí a poradců prezidenta Baracka Obamy uvedla, že americký státní dluh naroste na letošních zhruba 13,6 bilionu amerických dolarů a do roku 2015 o další bezmála polovinu k 19,6 bilionu dolarů. Ze zprávy dále vyplynulo, že poměr dluhu k HDP dosáhne letos 93 % a do roku 2015 překročí 100% úroveň na hodnotu 102 procent produktu země. Na 14 procent HDP odhadl celkovou fiskální mezeru Spojených státu pro mnohé kontroverzí profesor Kotlikoff. „To je v podstatě celá příjmová strana dnešního rozpočtu, jelikož federální příjmy dosahují 14,9 procenta HDP,“ uvedl ve svém srpnovém komentáři. Spojené státy musí podle profesora razantně zjednodušit a reformovat daňový systém, zdravotnictví, penzijní systém i finanční systém.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data