Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Štěch: Zákon o fotovoltaice by mohl platit i bez souhlasu Senátu

Štěch: Zákon o fotovoltaice by mohl platit i bez souhlasu Senátu

29.11.2010 10:43
Autor: ČTK

Nový zákon o zdanění fotovoltaické energie by mohl začít od ledna platit i bez výslovného souhlasu Senátu. Tuto možnost v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce připustil nový předseda Senátu Milan Štěch. Senát by se podle něj zákonem nemusel vůbec zabývat, zároveň by ho ale nevrátil s negativním stanoviskem do sněmovny.

Předseda horní komory parlamentu zopakoval, že má k zákonu rozporuplný vztah. Na jedné straně chce prý zabránit zdražení elektřiny pro občany, na druhé straně prý nejsou vyloučeny arbitráže, ve kterých by šlo o miliardy korun.

"Já jako zákonodárce a mí kolegové jsme povinni chránit peníze na všech úrovních," řekl Štěch. Na nebezpečí arbitráží a nepřímou retroaktivitu zákona prý upozorňuje legislativní odbor Senátu. Štěch nicméně připustil, že pokud by měl hlasovat dnes, zvedl by ruku pro zákon, aby zabránil zdražení proudu.

Senát může při projednávání zákona vyjádřit vůli návrhem se nezabývat, zákon následně putuje rovnou k prezidentovi. Senátoři by tak dali najevo své pochybnosti, zároveň by ale zákonu nevystavili stop. V praxi se tak neprojednání téměř rovná souhlasu. V roce 2007 takto Senát postupoval u tehdejší vládní reformy veřejných financí, tzv. Topolánkova batohu.

Poslanci zákon, kterým zdanili podporu fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili v režimu legislativní nouze. Chtěli zabránit prudkému růstu cen elektřiny, k němuž mělo v důsledku zákona o podpoře obnovitelných zdrojů dojít v příštím roce. S novým zákonem by se měly ceny zvednout o 5,5 procenta.

Prezident Václav Klaus informoval minulý týden předsedkyni Poslanecké sněmovny dopisem, že přijetí novely zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky, umožní. V dopise uvedl, že novelu zákona ponechá bez svého podpisu, aniž by ji však vrátil sněmovně k novému projednání. Tím umožní, aby zákon nabyl účinnosti.


Váš názor
 • třetí level
  29.11.2010 13:07

  tak jsme se dostali do třetího levelu. Budou se tvořit zákony "na zkoušku" - jak to lid přijme. A když to bude na figu, tak se řekne - ale my to nepodepsali .... Čtvrtý level bude o tom, že zákon bez podpisu vyprodukuje parlament. Sice se o něm bude tak nějak hlasovat - ale nikdo ho nepodepíše. .... Pátý level bude o tom, že zákony bude tvořit Brusel a my si některé budeme číst. .... olé ...
  Muff
 •  
  29.11.2010 10:51

  A co takhle vyšertřit, kdo se na tom giga podvodu podílel a kdo ho zavinil.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Best Buy Co Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
HP Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Tiffany & Co (10/20 Q3)
VMware Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:45Medtronic PLC (10/20 Q2)
14:00Analog Devices Inc (10/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15Gap Inc/The (10/20 Q3)