Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pavelek (MFČR) na Patria.cz: Politika nové vlády přináší své ovoce, dluh ČR ale nadále poroste alespoň do roku 2016

Pavelek (MFČR) na Patria.cz: Politika nové vlády přináší své ovoce, dluh ČR ale nadále poroste alespoň do roku 2016

2.12.2010 16:49

Současná česká vláda nastaveným tempem konsolidace veřejných rozpočtů kormidluje hospodaření České republiky směrem ke snížení schodku vládního sektoru pod 3 % HDP v roce 2013 a vyrovnanému rozpočtu v roce 2016, do té doby nelze očekávat zastavení nárůstu zadlužení, vyplynulo z dnešní online rozhovoru Patria.cz s Petrem Pavelkem, ředitelem odboru řízení státního dluhu a finančního majetku Ministerstva financí ČR.

„Ke konci listopadu letošního roku dosáhl státní dluh ČR ve vztahu k HDP 36,2 %. Výhled na konec roku 2011 činí 38 % a na konec roku 2012 pak 38,7 %,“ uvedl Petr Pavelek v dnešním rozhovoru a na jiném místě dodal, že politická vůle nové vlády snižovat zadluženost se jednoznačně odráží v přijaté aktivní fiskální konsolidační strategii, která ve výhledu do roku 2013 znamená výrazné zmírnění tempa růstu státního dluhu.

Současná vláda podle ředitele odboru řízení státního dluhu přijatými opatřeními nasměrovala trajektorii tak, aby v roce 2016 bylo možno dosáhnout vyrovnaných veřejných rozpočtů, což je nutná podmínka k oddlužování České republiky. „Strategii zaměřující se primárně na redukci výdajů veřejných rozpočtů lze považovat za dlouhodobě nejefektivnější nástroj k postupnému snižování zadlužování, resp. k zahájení oddlužování státu, což je v případě České republiky také nezpochybnitelně finančními trhy hodnoceno pozitivně,“ řekl Pavelek. Ačkoliv pokračování těchto snah do značné míry záleží na vůli občanů vyjádřené ve svobodných volbách, řecký, irský nebo maďarský scénář si podle ředitele odboru řízení státního dluhu pravděpodobně nikdo přát nebude.

Ministerstvo financí dnes představilo Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2011, v rámci níž počítá s poklesem hrubé výpůjční potřeby České republiky v příštím roce na 220 miliardy korun z letošních 252 miliard korun. V roce 2012 by měl trend snižování výpůjční potřeby pokračovat poklesem na 219 miliard a v roce 2013 na 207 miliard korun.

 

Úsporné snahy vlády Petra Nečase se podle Pavelka již v současnosti mimo jiné odrážejí v poklesu čistých emisí střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů, např. v roce 2011 z původně očekávaných cca 190 mld. na 72 mld. . Ministr financí Miroslav Kalousek nedávno naznačil, že chce do budoucna klást vyšší důraz na kratší obligace, aby ušetřil na splátkách úroků. "Pro rok 2011 se plánuje navýšení objemu státních pokladničních poukázek o 20-40 mld. Kč a s nárůsty se počítá i v dalších letech s ohledem na absorpční kapacitu peněžního trhu. Dále se plánuje snížení cílového pásma průměrné splatnosti státního dluhu na 5,25-6,25 let počínaje rokem 2011," vysvětlil Pavelek. 

Celý online rozhovor s Petrem Pavelkem dotýkající se také tématu dluhopisů pro drobné investory či možnosti, že by se stát účastnil dluhopisových emisí firem se státní kontrolou naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university