Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína chystá další subvence pro solární energii, plánuje zdvojnásobení růstu výkonu po roce 2012

Čína chystá další subvence pro solární energii, plánuje zdvojnásobení růstu výkonu po roce 2012

6.12.2010 18:23

Čína má v plánu podpořit rychlejší rozvoj solární energetiky na domácí půdě. Zatímco v letošním roce v zemi pravděpodobně vzniknou nové solární projekty o celkové instalované kapacitě v rozmezí 500 až 700 MW, po roce 2012 by měl roční přírůstek přesahovat 1000 MW. Tohoto cíle hodlá vláda druhé největší ekonomiky světa dosáhnout vytvořením 13 nových průmyslových zón, při jejichž výstavbě uhradí 50 procent pořizovacích nákladů solárních generátorů. Celkově s další podporou mají subvence dosahovat úrovně více než 60 procent nákladů na rozběhnutí solárního projektu. Další podporu pro rozvoj tohoto odvětví produkujícího obnovitelnou energii má zajistit následná dotace čtyř až šesti jüanů (asi 11,4 – 17 Kč) na watt produkční kapacity solárního generátoru.

Analytici JPMorgan s ohledem na výše zmiňované informace vnímají akcie z oblasti produkce solární energetiky pozitivně. „Solární tituly si prošly korekcí kvůli negativní rétorice ze strany Německa a Francie, proto zprávy o další podpoře ze strany Číny mohou pomoci sentimentu vůči celému odvětví,“ vysvětluje v dnešní zprávě banka JPMorgan a dodává, že mnohé ze společností produkujících solární elektřinu dávají pozitivní indikace, pokud jde o poptávku v příštím roce. Přes pozitivní vyhlídky poptávky, které mohou i v Evropě převážit nad ohlášeným snížením zdejší podpory výroby elektřiny z obnovených zdrojů, JPMorgan říká, že regulace subvencí zůstává největším rizikem investice do tohoto sektoru.

Z evropských titulů by podle analytiků JPMorgan měla podpora čínského solárního byznysu přinést nejlepší podmínky pro úspěšné hospodaření britské společnosti PV Crystalox Solar. Ta totiž disponuje největší expozicí vůči Číně, jelikož dodává do této země přes 30 procent své celkové produkce solární elektřiny, takže nejvíce pocítí očekávané vzedmutí čínské poptávky, soudí JPMorgan, který má pro titul investiční doporučení „overweight“.

(Zdroj: JPMorgan, S&P , Bloomberg, ADP News)


Váš názor
 • dalsi subvence
  7.12.2010 11:15

  nebo spise zahajeni podpory solarniho businessu? Nejsem si vedom, ze by nejaka obzvlastni podpora doposud fungovala. Jinak by cinane neinvestovali do solaru v CR ale doma.
  laowai
 • To je dotace !!!!!
  6.12.2010 22:19

  "dotace čtyř až šesti jüanů (asi 11,4 – 17 Kč) na vyrobený watt solární elektřiny." Tak už zítra jdu investovat v Číně, při takové dotaci za jeden jedinný vyrobený watt jsem za vodou !!! :-)))
  Vrtak
  • Re: To je dotace !!!!!
   7.12.2010 9:11

   Na vyrobený watt asi ne. Spíše na watt produkční kapacity.
   Martin
 • Zelené technologie hitem v Číně
  6.12.2010 20:26

  Čína teď vůbec celkově rve hrozně peněz do zelených technologií. Například teď jsou nově schválené subvence do recyklace desek s letovanými spoji: http://eastbound.cz/2010/12/cina-stoji-na-krizovatce-elektronickeho-odpadu-a-vzacnych-kovu/
  JamesWest
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m