Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Většina Američanů nesouhlasí s politikou Fedu, volají po ztrátě jeho nezávislosti, či po úplném zrušení

Většina Američanů nesouhlasí s politikou Fedu, volají po ztrátě jeho nezávislosti, či po úplném zrušení

9.12.2010 17:03

Postoj obyvatelů Spojených států vůči centrální bance se za poslední dva měsíce dramaticky zhoršil. Situaci vyostřilo spuštění druhé vlny nákupů státních dluhopisů, o nichž si většina respondentů průzkumu agentury Bloomberg myslí, že americké ekonomice stejně v konečném důsledku neprospěje. Zatímco v říjnovém průzkumu bylo pro užší provázání Fedu s Kongresem nebo úplné zrušení existence této instituce 43 procent dotázaných, po listopadových krocích centrální banky již v současnosti volá po těchto změnách 55procentní většina.

Američané napříč celými Státy i politickým spektrem nejsou spokojení se současnou mírou nezávislosti centrální banky a dle průzkumu agentury Bloomberg jsou pro následující řešení: 39 procent volá tom, aby se Fed zodpovídal americkému Kongresu (v říjnu 35 %), zatímco 16 procent chce úplné ukončení činnosti (v říjnu 8 %); pro status quo se vyslovilo 37 procent dotázaných.

Bloomberg National Poll byl provedený mezi tisícovkou Američanů z různých koutů USA ve dnech 4. až 7. prosince, tedy více než měsíc po spuštění diskutované druhé vlny kvantitativního uvolňování měnové politiky, o jehož nepřenosnosti pro ekonomiku je přesvědčeno 54 procent respondentů. Návrh na zrušení Fedu a převedení pravomocí na jiné instituce nachází podle průzkum větší podporu (19 procent) u republikánů a nezávislých, než u demokratů (12 procent).

Bernanke a jeho Fed se stali hromosvodem hněvu veřejnosti a kongresmanů nad excesy ve finančním sektoru a nákladnými vládními sanacemi investičních bank a pojišťovny AIG na pokraji bankrotů. Řada kongresmanů, republikánů i demokratů, šéfovi Fedu již delší dobu přičítá podíl na laxní finanční regulaci, obviňuje jej z preferování zájmů Wall Street před zájmy obyčejných lidí a také podíl na krocích vedoucích k finančnímu kolapsu.

Navzdory vleklé kritice aktivit americké centrální banky pod současným vedením obhájil Ben Bernanke svou pozici a loni v prosinci byl jmenován do čela Fedu i na druhé čtyřleté funkční období. Poslední průzkum agentury Rasmussen Reports předcházející rozhodnutí Senátu ukázal, že Bernankovu nominaci podporuje jen 21 procent veřejnosti a přes 41 procent je proti.

(Zdroj: Bloomberg, Rasmussen Reports, The Atlantic)


Váš názor
 • Velmi speciální trik
  10.12.2010 10:42

  Tihle týpkové se občas chvástají, že při konstrukci ďábelských plánů uvažují 12 kroků dopředu. Reálně však při pečlivé analýze zjistíme, že v praxi používají 9 kroků nebo méně, viz třeba šílený 9 stupňový plán Arthura McColluma z r. 1940 kde přesně popisuje 9 kroků během 9 měsíců, jak donutit Japonce napadnout Pearl Harbor: http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/McCollum/index.html?q=McCollum/index.html Již delší dobu považuji za podezřelé, že komerční banksteři prodali své dceřiné firmě FED bezcenné MBS a jiné papíry za cca 1,2 až 1,5 tisíc miliard USD a k tomu z FEDu vytáhli dalších 3,3 tisíc miliard USD (o kterých byla řeč před pár dny). Vše vypadá tak, jako kdyby komerční banksteři chtěli hodit svůj privátní FED přes palubu poté, co na něj naložili bezcený odpad. Tj. scénář, který nacvičili v r 1945 s BoE, kdy v zoufalé situaci jako nechali plebs zvítězit a zestátnit BoE (beznadějně pod vodou). I nyní se v jejich masmédiích dá prostor plebsu volajícím po zestátnění FEDu a stát tak přijde k entitě, která se ocitla v zoufalé situaci. Kongres má již od r 1913 předkupní právo na FED za 400 mil. USD, ale to se lidem tajilo po 97 let. Nyní je vhodná doba to tuto klauzuli jako "objevit". Miluji týhle týpky.
  Detective
 • Vládne ten, kdo tiskne peníze
  9.12.2010 17:35

  Kongres ani žádná jiná "demokratická" instituce nemá šanci změnit vůli FEDu. Kdyby demokracie mohla něco změnit, tak by ji zrušili. Když bude nějaký kongresman zlobit, tak se holt příště na kandidátku nedostane.
  VeleOp
  • Re: Vládne ten, kdo tiskne peníze
   9.12.2010 19:51

   Ale jisteze ma, ale nesmi. Kdyz sem si precetl, ze americane chteji zruseni FEDu, vypadalo to, ze svita na lepsi casy. Ale jestli ti ubozaci chteji, ale FED byl kontrolovanej kongresem, nebo aby primo kongres rozhodoval o mene, tak vubec nepochopili priciny krize a pak je s nima i dolarem uz uplnej konec.
   Tom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba