Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švédové jdou proti proudu a ukazují ostatním, jak se vypořádat s bublinami

Švédové jdou proti proudu a ukazují ostatním, jak se vypořádat s bublinami

30.12.2010 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Švédská centrální banka možná ukáže směr dalším, protože místo pouhého konvenčního cílení inflace sleduje i ceny aktiv a snaží se tak zabránit vzniku další cenové bubliny.

I když inflace zůstává pod cílem 2 %, guvernér švédské Riksbank Stefan Ingves zvedl již čtyřikrát od července repo sazby. Ceny realit se totiž dostaly na předkrizové úrovně a růst úvěrů se pohybuje kolem 9 %. V USA, Japonsku, Velké Británii a eurozóně naopak drží sazby na rekordních minimech. I v Evropě a USA se ale objevují varování před riziky spojenými s nízkými sazbami. Andrew Sentance z Bank of England na jejím prosincovém zasedání již posedmé hlasoval pro zvýšení sazeb. Juergen Stark z ECB zase říká, že monetární politika by se měla zaměřit i na finanční nerovnováhy. Varuje také, že rozšíření programů poskytování likvidity ze strany ECB tvoří základ pro nové nerovnováhy. V USA prezident Kansas City Fed Thomas Hoenig tento měsíc uvedl, že „pokračující vysoká úroveň monetární akomodace může destabilizovat ekonomiku“.

Švédská inflace je pod cílem centrální banky již od prosince roku 2008. Ceny domů naopak v listopadu již devatenáctý měsíc v řadě rostly. Riksbank, která 15. prosince zvedla repo sazbu na 1,25, uvedla, že vyšší sazby jsou třeba pro zbrzdění růstu úvěrů. Tato banka se také snaží o kontrolu nejrychlejšího oživení v EU – růst v roce 2010 se odhaduje na 5,5 %. Očekává, že průměrná velikost repo sazby v roce 2013 bude 3,3 %, ekonomický růst v roce 2012 zpomalí na 2,3 %.

Ben May, ekonom z Capital Economics, uvedl, že dříve byly centrální banky toho názoru, že proti bublinám není třeba bojovat, nejlepší je provést úklid poté, co prasknou. Nyní se tento názor zdá být mylný. Riksbank podle něho bude raději, pokud přijde období o něco slabšího růstu či inflace pod cílem, než kdyby nastal prudký růst zadlužení a cen nemovitostí. Tina Mortensen z Citigroup se domnívá, že samotná regulace k ochlazení růstu cen nemovitostí ve Švédsku výrazně nepřispěla, protože „se zdá, že banky prostě přišly s jinými produkty“, aby obešly nová pravidla.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    30.12.2010 19:09

    To se to Švédům chodí proti proudu pod cizí vlajkou..doufám, že jen v Česku
    Leek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu