Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řežábek (ČNB): Současné nízké sazby jsou dlouhodobě neudržitelné

Řežábek (ČNB): Současné nízké sazby jsou dlouhodobě neudržitelné

12.01.2011 13:00
Autor: ČTK

Současné tuzemské úrokové sazby jsou výrazně nízké, na současné úrovni setrvávají poměrně dlouho a z dlouhodobého pohledu jsou neudržitelné. Česká národní banka by kvůli své důvěryhodnosti měla začít zvažovat, zda je nenastaví na přiměřenější úroveň. Řekl to dnes člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, zdůraznil ale, že je to jen jeho názor. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je již od loňského května na historickém minimu 0,75 procenta.

Jak dnes řekl ČTK a agentuře Reuters, také poslední čísla o inflaci hovoří o tom, že reakce by mohla být rychlejší, než banka původně avizovala ve svých situačních zprávách. Podle Českého statistického úřadu zrychlil v prosinci meziroční růst cen na 2,3 procenta z listopadových dvou procent. "Já si myslím, že čas na nadechnutí českým podnikům při takto nízkých sazbách byl dán, protože ty sazby na takto nízkých rekordních úrovních jsou již po relativně hodně dlouhou dobu," uvedl.

"S ohledem na to, že poslední dvě snížení (sazeb) nebyla mnou preferovaná varianta, tak já se kloním spíš k tomu, že takto historicky nízké sazby by už dlouho být neměly," míní Řežábek. Analytici i po datech o prosincové inflaci soudí, že centrální banka začne sazby zvyšovat nejdříve od druhého letošního čtvrtletí.

Poslední čísla o vývoji ekonomiky podle Řežábka hovoří o tom, že se českému hospodářství vede lépe, než kdokoli očekával. "Jediné, co je zatím velkou nejistotou, tak jsou finanční problémy té stránky státních rozpočtů a veřejných financí v rámci unie a uvidíme, jak rychle se je podaří vyřešit," dodal.

Například maloobchodní tržby v listopadu vzrostly meziročně o pět procent a průmyslová výroba ve stejném měsíci zrychlila meziroční růst dokonce na 15,9 procenta.


Váš názor
  •  
    12.01.2011 14:22

    Sazby na to zase tak velký vliv nemají. Je ale pravda, že je koruna nezdravě pevná, tohle neodpovídá realitě a současný kurz je hodně špatný. Já bych byl taky pro zvýšení základní sazby na 1,00%.
    tk69
    • sazby, resp. "proslovy" členů BR vliv mají
      12.01.2011 18:32

      stačí se podívat co vždycky udělá koruna po takovémto prohlášení, např. paní Zamrazilové z léta či podzimu...nebo když se ukázalo hlasování z minulého zasedání. Jo, a můžu se jen tak zeptat, k čemu by bylo zvýšení na 1%??
      Bob
  • Proboha,
    12.01.2011 14:11

    ještě pár takových zbytečných proslovů, koruna posílí na 23 za euro a budu moci začít vesele propouštět.
    JJa
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago