Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko si polepšilo v indexu ekonomické svobody o šest na 28. příčku

Česko si polepšilo v indexu ekonomické svobody o šest na 28. příčku

13.1.2011 8:07
Autor: ČTK

Česká republika si polepšila v indexu ekonomické svobody, který sestavuje americká konzervativní nadace Heritage Foundation a list The Wall Street Journal. Zatímco loni v něm Česko bylo 34., letos zaujalo 28. místo. Nejsvobodnější zemí světa z pohledu ekonomiky je podle indexu nadále Hongkong těsně následovaný Singapurem. Nejhůře dopadla Severní Korea.

Česku, které je v Evropě podle indexu 14. nejsvobodnější ekonomikou ze 43 zemí, pomohlo silné zaměření na ekonomické a strukturální reformy. "Země je otevřená světovému obchodu a investicím. Má vysokou úroveň svobody obchodu, fiskální svobody (tj. relativně nízké daně - pozn. ČTK) a svobody finančního sektoru. Soukromý sektor zodpovídá zhruba za 80 procent hrubého domácího produktu a je hlavním tahounem ekonomického růstu," uvedli autoři indexu.

Slovensko, které loni skončilo 35. těsně za Českem, si naopak pohoršilo. V aktuálním žebříčku skončilo na 37. místě. Hlavními důvody byly korupce a menší svoboda ve vlastnických právech, kdy tvůrci indexu kritizují zejména zdlouhavé soudní procesy.

Ve světě ekonomická svoboda, kterou autoři žebříčku hodnotí podle několika kritérií, v loňském roce ve světě celkově posílila. Zlepšilo se hodnocení 117 zemí, 58 států si pohoršilo a postavení čtyř se nezměnilo. Největším skokanem v žebříčku jsou africké státy Rwanda a Džibuti. Naopak nejhůře si loni z pohledu ekonomické svobody vedl Island a Alžírsko.

Nadále se mírně zhoršilo postavení Spojených států, které již loni kvůli zásahům federální vlády do ekonomiky utrpěly nejhlubší pokles bodového hodnocení ze 20 největších ekonomik světa. Země je nicméně nadále v první desítce, byť klesla z loňského osmého na letošní deváté místo.

Na podobě žebříčku se výrazně podepsala reakce jednotlivých vlád na ekonomickou krizi. Velká Británie tak například kvůli vládním zásahům vypadla z první patnáctky. Naopak Dánsko přeskočilo Spojené státy, které taky silně zasahovaly do ekonomiky. "Vysoké úrovně vládních výdajů v reakci na globální ekonomický chaos nepřinesly vyšší ekonomický růst," stojí ve zprávě doprovázející index.

Index ekonomické svobody vznikl v roce 1995. The Wall Street Journal a Heritage Foundation v něm hodnotí země podle deseti kritérií, která se týkají otevřenosti ekonomiky, vlády práva a konkurenceschopnosti. Tvrdí přitom, že ekonomická svoboda úzce souvisí s prosperitou jednotlivých zemí.

Index ekonomické svobody 2011:
pořadí země index ekonomické svobody změna proti loňskému roku
1. Hong Kong 89,7 0
2. Singapur 87,2 1,1
3. Austrálie 82,5 - 0,1
4. Nový Zéland 82,3 0,2
5. Švýcarsko 81,9 0,8
6. Kanada 80,8 0,4
7. Irsko 78,7 - 2,6
8. Dánsko 78,6 0,7
9. USA 77,8 - 0,2
10. Bahrajn 77,7 1,4
28. Česko 70,4 0,6
37. Slovensko 69,5 - 0,2
179. Severní Korea 1 0

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data