Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol: Provozní výsledek za 4Q10 bude kladný, ale mezičtvrtletně horší, rafinérii podpořila vyšší marže

Unipetrol: Provozní výsledek za 4Q10 bude kladný, ale mezičtvrtletně horší, rafinérii podpořila vyšší marže

26.1.2011 8:34, aktualizováno: 26.1. 10:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vykázaný EBIT skupiny Unipetrol bude za čtvrté čtvrtletí 2010 pravděpodobně kladný, ale horší než EBIT vykázaný za třetí čtvrtletí roku 2010, podle metodiky LIFO bude záporný, uvedlo v dnešním odhadu finančních ukazatelů skupina za poslední čtvrtletí roku 2010 představenstvo skupiny Unipetrol.

Podle Unipetrolu urychlení odstávky etylénové jednotky na konci září, která přetrvávala i na začátku října, bude mít negativní dopad na EBIT 4Q10 ve výši přibližně 80 mil. , dočasné snížení kapacity v rafinérii Litvínov v průběhu dvou týdnů v prosinci z důvodu technických problémů na hydrokrakovací jednotce bude ve výši přibližně 70 mil. a postupné odstavování komponentů teplárny a elektrárny T200 ve výši přibližně 50 mil. . Unipetrol dále odhaduje, že že opravné položky ve výši přibližně 80 mil. zaúčtované k zůstatkové hodnotě teplárny a elektrárny T200 v předcházejícím čtvrtletí budou rozpuštěny ve čtvrtém čtvrtletí z důvodu pokračující analýzy ohledně tržní hodnoty šrotu ze zařízení.

U vývoje směnných kurzů Unipetrol odhaduje negativní dopad do výsledku skupiny Unipetrol ve výši přibližně 90 milionů korun.

„Po prolomení hranice 80 dolarů na začátku čtvrtého čtvrtletí 2010 se cena ropy přiblížila až k úrovni 95 dolarů, což představovalo mezičtvrtletní nárůst o 13 %. Rozdíl v ceně ropy Brent a Ural se výrazně rozšířil ke konci čtvrtletí a průměrně tak vzrostl nad 1,5 dolaru za barel. Rafinérská marže mezičtvrtletně vzrostla, zatímco petrochemická se vrátila pod úroveň 600 euro,“ uvedl Unipetrol v komentáři. Posílení koruny vůči dolaru byle dle Unipetrolu negativní zejména pro rafinérský segment, přičemž dynamika vývoje křížového kurzu EUR/USD částečně zmírnila celkový negativní efekt směnných kurzů.

"Výše zmiňované faktory, které společnost uvedla, mohly být do jisté míry očekávány, jelikož o nich v uplynulých měsících bylo informováno. Nicméně, jejich efekt do jisté míry vymaže pozitivní působení přechodně vyšších rafinerských marží a investoři by se tak měli připravit na nejslabší čtvrtletí roku 2010, co do výše provozního zisku (EBIT). Zveřejněný odhad vybraných provozních a finančních ukazatelů tak považujeme za mírně negativní, navzdory tomu, že se s uvedeným dalo do určité míry počítat," uvedl ke zveřejněným ukazatelům Unipetrolu analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Modelová rafinérská marže Unipetrolu za 4Q10 činí 4,50 USD/b, mezikvartální plus 134 procent a meziročně plus 226 procent (ve 4Q09 1,38 USD/b, ve 3Q10 1,92 USD/b). Modelová petrochemická marže Unipetrolu ve 4Q10 u olefinů dle odhadu firmy dosáhla 255 EUR/t, mezikvartálně -16 procent a meziročně plus 6 procent (ve 4Q09 240 EUR/t, 3Q10 302 EUR/t). Modelová petrochemická marže u plyolefinů pak ve 4Q10 dle odhadu firmy dosáhla 278 EUR/t, meziročně plus 11 procent a mezikvartálně minus 11 procent (ve 4Q09 251 EUR/t, ve 3Q10 313 EUR/t).

Za hlavní faktory, které ovlivnily mezičtvrtletně výkonnost segmentu rafinérie ve čtvrtém čtvrtletí 2010, Unipetrol označil zvýšení rozdílu mezi cenou ropy Brent a Ural o 65 % (pozitivní), vyšší rafinérskou marži především díky lepší situaci u primárního benzínu, automobilového benzínu ale také u nafty (pozitivní), 3% pokles objemu zpracované ropy (negativní), silnější kurz koruny vůči dolaru o 6 % (negativní), LIFO efekt (pozitivní) a nižší prodeje paliv v souvislosti se začátkem zimního období a také s technickými problémy na začátku prosince v rafinérii Litvínov (negativní).

U petrochemie jako hlavními vlivové faktory Unipetrol uvádí mírně vyšší celkové prodeje z důvodu lepších prodejů benzenu a agrochemikálií, což více než kompenzovalo nižší prodeje polyolefinů (pozitivní), nižší marže u olefinů o 16 % z důvodu zhoršení situace u propylénu, benzenu i etylénu (negativní) a také nižší marže u polyolefinů o 11 % z důvodu především horší situace u polypropylénu (negativní), LIFO efekt (pozitivní) a stabilní kurz koruny vůči euru, které ale posílilo o 5 % vůči dolaru (pozitivní).

Hlavními faktory, které ovlivnily výkonnost maloobchodního segmentu Unipetrolu ve čtvrtém čtvrtletí 2010, byly další zlepšení prodeje prémiových paliv (pozitivní), mírně vyšší jednotkové marže (pozitivní) a sezónní efekt v souvislosti se začátkem zimního období a pokračující rozdíl u ceny paliv v sousedních zemích (negativní).

Mateřská polská rafinérská společnost PKN Orlen ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů minimálně zdvojnásobila provozní zisk na nejméně 700 mil. PLN, za celý loňský rok by měl provozní zisk dosáhnout minimálně tří miliard zlotých. K růstu čtvrtletního zisku podle PKN přispěly vyšší marže a vyšší objem rafinace. Ten byl důsledkem nárůstu produkce litevské divize Orlen Lietuva, která ve čtvrtém čtvrtletí pracovala na plný výkon.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data