Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Řecko by zachránilo odepsání 30 % veřejného dluhu

Studie: Řecko by zachránilo odepsání 30 % veřejného dluhu

10.02.2011 10:52
Autor: ČTK

Řecko by se mohlo dostat z platební neschopnosti, jen pokud odepíše 30 procent svého dluhu. Během následujících 20 let by tak celkový dluh Řecka klesl pod 60 procent hrubého domácího produktu a splnilo by unijní rozpočtová pravidla. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil bruselský nezávislý výzkumný ústav Bruegel.

Takzvaná restrukturalizace dluhu by měla negativní vliv na některé banky v unii, ale podle Bruegelu by všechny z nich nejspíš přežily. Některé z nich by však potřebovaly finanční injekci.

Celkový řecký dluh dosahuje 325 miliard eur (zhruba 7,8 bilionu korun), z něhož 68 miliard eur drží řecké banky a 52 miliard eur banky v eurozóně. Evropská centrální banka disponuje řeckými dluhopisy v hodnotě 50 miliard eur. "Dopad na veřejné finance ostatních členských států v eurozóně by byl omezený. Přestože lze pochopit obavy z dominového efektu, jsou do značné míry přehnané," uvedl Bruegel.

Restrukturalizace dluhu je přitom stále častěji zvažovaným řešením i mezi evropskými politiky a v současnosti je prakticky jasné, že se jí Řecko nevyhne. Řecko obdrželo od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu pomoc ve výši 110 miliard eur, ale peníze se jim nejspíš nepodaří splatit v termínu, který je v současnosti stanoven na rok 2021. V úvahu tak kromě odepsání části veřejného dluhu připadá i prodloužení splatnosti úvěrů až na 30 let.

Studie Bruegelu nicméně ukazuje, že oficiálně přiznaný bankrot Řecka, který právě restrukturalizace představuje, by měl na ekonomiku a členské státy eurozóny daleko větší dopad než případné bankroty Irska či Portugalska. V jejich případě jsou finanční ústavy ohroženy daleko méně a například v případě Irska banky eurozóny drží dluhopisy za "pouhých" 14 miliard eur.

Systémové riziko pro země platící evropskou jednotnou měnou tak představuje zejména Španělsko. V případě jeho platební neschopnosti by se v ohrožení ocitlo celkem 79 miliard eur, které banky eurozóny drží v jeho dluhopisech.

Rozložení dluhu Řecka, Irska, Portugalska a Španělska (v miliardách eur)

  Řecko Irsko Portugalsko Španělsko Celkem
Dluh celkem 325 153 142 677 1297
Domácí banky 68 11 19 227 336
Banky eurozóny 52 14 33 79 166
Ostatní banky 6 9 5 24 43
Jiné než finanční instituce (domácí i zahraniční) 119 97 64 347 627
ECB 50 22 21 0 93
MMF, EU a oficiální poskytovatelé úvěrů 32 0 0 0 32

(Zdroj: Výzkumný ústav Bruegel)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data