Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj s inflací v Číně není zdaleka u konce

Boj s inflací v Číně není zdaleka u konce

14.02.2011 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská centrální banka PBOC zvýšila 8. února jednodenní sazbu na 6,06 %, roční sazba vzrostla na 3 %. V půli měsíce pak dochází ke zveřejnění dat, která mohou podle průzkumu agentury Bloomberg ukázat, že spotřebitelské ceny v lednu vyskočily o 5,3 %.

Glenn Maguire, hlavní ekonom pro Asii v Société Générale, se tak domnívá, že sazby budou muset ještě znatelně vzrůst; fakt, že v této fázi cyklu jsou reálné sazby stále negativní, je podle něho „poměrně znepokojivý“. I Wang Qing z Morgan Stanley se domnívá, že pravděpodobně dojde k dalšímu zvyšování sazeb a povinných rezerv bank. Vedle toho vláda umožní posílení renminbi s cílem omezit cenové tlaky v ekonomice, kde „v prvním pololetí hrozí přehřátí“.

Mark Williams z Capital Economics se domnívá, že cílem zvyšování sazeb je donutit střadatele, aby drželi své úspory ve formě bankovních depozit a neinvestovali na trhu s nemovitostmi a akciemi. Inflační rizika ale zvyšuje i sucho, které ohrožuje produkci potravin. A rostou i mzdy.

Podle průzkumu centrální banky se tak Číňané obávají inflace více, než kdykoliv předtím. Vláda si je vědoma, že inflace v lednu bude působit negativně a chce budit dojem, že podniká kroky proti růstu cen. Jejím cílem je udržet v tomto roce inflaci pod 4 %. Podle Isaaca Menga z BNP Paribas to znamená „zvyšující se tempo utahování“ a sazby vyšší možná až o 1,5 %.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
  •  
    14.02.2011 19:47

    To ani náhodou. To je teprve začátek.
    Zdravý rozum
Aktuální komentáře
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW