Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Příliš rychlé schválení penzijní reformy bez široké debaty nezbytné pro přijetí veřejností je chybou

Klaus: Příliš rychlé schválení penzijní reformy bez široké debaty nezbytné pro přijetí veřejností je chybou

4.3.2011 10:33, aktualizováno: 4.3. 13:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vláda schválila plán důchodové reformy příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Navrhovaná reforma není propojením návrhů politických stran, které je nezbytné pro její přijetí veřejností, sděluje svůj názor na jeden ze zásadních reformních kroků vlády prezident Václav Klaus pro dnešní MfD.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) v podstatě zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla - na jakémkoliv relevantním fóru, tedy i v médiích - seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba," uvedl Klaus.

Podle něj nedošlo za celé roky, kdy se o důchodové reformě diskutuje, k propojení stranických návrhů. "Existovaly pouze vzájemně nepropojené dokumenty jednotlivých politických stran, které se však většinou dostávaly do rukou veřejnosti pouze při volebních kampaních. Odvažuji si říci, že tímto 'propojením', nezbytným pro přijetí jakékoliv reformy tohoto typu naší veřejností, které se tato věc týká především, není ani současný vládní návrh," míní prezident.

Celá důchodová reforma by podle Klause měla vycházet z "naprosté elementární pravdy", že současný demografický vývoj vylučuje, aby se v průměru odcházelo do důchodu téměř 20 let před průměrným věkem dožití a aby se nadále udržovala těsná závislost mezi výší předcházejících příjmů a státem vypláceného důchodu.

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," píše prezident.

Prezident vládě vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje, že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se proti kritice, že vláda schválila reformu příliš rychle a bez diskuse, ohradil. "Závěry projednala i Národní ekonomická rada vlády. Počet podkladů a analýz byl skutečně dostatečný," řekl deníku ministr. Drábek nyní připravuje návrh na důchodovou reformu v paragrafovém znění. O reformě hodlá koalice jednat i s opoziční ČSSD.

"Vládní plán důchodové reformy vychází z diskuse, která se o reformě vedla v minulém volebním období. Nyní už není čas se změnou otálet," uvedl v reakci na kritiku prezidenta Václava Klause premiér Petr Nečas (ODS).

"Práce na penzijní reformě byly zahájeny již v minulém volebním období a všechny její etapy byly rozpracovány. Reforma nebyla dokončena jen kvůli svržení vlády opozicí. Dnes již není čas otálet, současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

Premiér dodal, že vláda bude o návrhu reformy jednat s opoziční ČSSD, sociálními partnery i zástupci zaměstnavatelů. Kabinet prý chce také trpělivě vysvětlovat své návrhy veřejnosti. "Jednotlivé detaily ještě budou upřesňovány," uvedl premiér.

"Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," řekl Kalousek ČTK v reakci na Klausovu kritiku.

Prezident dosud Nečasův kabinet a jeho reformní záměry většinou podporoval. Důchodová reforma je prvním klíčovým návrhem, u kterého nejméně způsob zavedení zpochybňuje.
(Zdroj: čtk, MfD, hrad.cz)


Váš názor
 •  
  4.3.2011 11:10

  Napadá mě,zda nechce pan Klaus opět kandidovat na funkci presidenta,tedy v přímých volbách a napodobit tak FDR v USA,který byl presidentem po čtyři vol.období.(tuto možnost pak zatrhl H.Truman). Protože tolik lidumilství a rozvážnosti od zastánce jinak zajímavých teorii????Až jeden zaslzí!!
  jim
 •  
  4.3.2011 11:01

  Náš president je osobnost,které by člověk nejraději někdy rozbil drž..."pusu",jindy zase překvapí příjemně jako zrovna v tomto případě.Je to prostě homo sapiens nevyzpytatelný ale myslící,čili sapiens.Ani nevím,kdo ho může z celé plejády politických diletantů ,jsoucích v naší vrcholové politice,nahradit.Snad jen ten Nečas a to je docela smutné.
  ted
  • :-)
   4.3.2011 11:04

   Jedině kdo připadá v úvahu je MUDr. David Rath
   tk69
 • Díky pane prezidente
  4.3.2011 10:58

  za vyřčenou pravdu. Reforma je šita horkou jehlou bez toho, aniž by se hledalo optimální a spravedlivé řešení.
  starik
  • Re: Díky pane prezidente
   4.3.2011 14:47

   No já bych Velkému Vezírovi as tolik nevěřil. Zaujala mě věta: "Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," Jednoznačně to zvýhodnňuje ty, ktaří do systému nic nedávají a tudíž jim zbydou peníze bokem na uložení a zhodnocení (OSVČ roky a roky na nule vykazovaného zisku) a silně to znevýhodňuje zaměstnance, kteří platí, až se z nich kouří - sociální, zdravotní (ze superhrubé i z hrubé), DPH, takže přispívají právě těm, kteří zaplatí 12 stovek měsíčně a pak chtějí, aby k nim při bouračce v jejich RangeRover s mřížkou na odpočet DPH přiletěla helikoptéra.
   sgt.Mike
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů