Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Příliš rychlé schválení penzijní reformy bez široké debaty nezbytné pro přijetí veřejností je chybou

Klaus: Příliš rychlé schválení penzijní reformy bez široké debaty nezbytné pro přijetí veřejností je chybou

04.03.2011 10:33, aktualizováno: 4.3. 13:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vláda schválila plán důchodové reformy příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Navrhovaná reforma není propojením návrhů politických stran, které je nezbytné pro její přijetí veřejností, sděluje svůj názor na jeden ze zásadních reformních kroků vlády prezident Václav Klaus pro dnešní MfD.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) v podstatě zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla - na jakémkoliv relevantním fóru, tedy i v médiích - seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba," uvedl Klaus.

Podle něj nedošlo za celé roky, kdy se o důchodové reformě diskutuje, k propojení stranických návrhů. "Existovaly pouze vzájemně nepropojené dokumenty jednotlivých politických stran, které se však většinou dostávaly do rukou veřejnosti pouze při volebních kampaních. Odvažuji si říci, že tímto 'propojením', nezbytným pro přijetí jakékoliv reformy tohoto typu naší veřejností, které se tato věc týká především, není ani současný vládní návrh," míní prezident.

Celá důchodová reforma by podle Klause měla vycházet z "naprosté elementární pravdy", že současný demografický vývoj vylučuje, aby se v průměru odcházelo do důchodu téměř 20 let před průměrným věkem dožití a aby se nadále udržovala těsná závislost mezi výší předcházejících příjmů a státem vypláceného důchodu.

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," píše prezident.

Prezident vládě vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje, že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se proti kritice, že vláda schválila reformu příliš rychle a bez diskuse, ohradil. "Závěry projednala i Národní ekonomická rada vlády. Počet podkladů a analýz byl skutečně dostatečný," řekl deníku ministr. Drábek nyní připravuje návrh na důchodovou reformu v paragrafovém znění. O reformě hodlá koalice jednat i s opoziční ČSSD.

"Vládní plán důchodové reformy vychází z diskuse, která se o reformě vedla v minulém volebním období. Nyní už není čas se změnou otálet," uvedl v reakci na kritiku prezidenta Václava Klause premiér Petr Nečas (ODS).

"Práce na penzijní reformě byly zahájeny již v minulém volebním období a všechny její etapy byly rozpracovány. Reforma nebyla dokončena jen kvůli svržení vlády opozicí. Dnes již není čas otálet, současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

Premiér dodal, že vláda bude o návrhu reformy jednat s opoziční ČSSD, sociálními partnery i zástupci zaměstnavatelů. Kabinet prý chce také trpělivě vysvětlovat své návrhy veřejnosti. "Jednotlivé detaily ještě budou upřesňovány," uvedl premiér.

"Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," řekl Kalousek ČTK v reakci na Klausovu kritiku.

Prezident dosud Nečasův kabinet a jeho reformní záměry většinou podporoval. Důchodová reforma je prvním klíčovým návrhem, u kterého nejméně způsob zavedení zpochybňuje.
(Zdroj: čtk, MfD, hrad.cz)


Váš názor
 •  
  04.03.2011 11:10

  Napadá mě,zda nechce pan Klaus opět kandidovat na funkci presidenta,tedy v přímých volbách a napodobit tak FDR v USA,který byl presidentem po čtyři vol.období.(tuto možnost pak zatrhl H.Truman). Protože tolik lidumilství a rozvážnosti od zastánce jinak zajímavých teorii????Až jeden zaslzí!!
  jim
 •  
  04.03.2011 11:01

  Náš president je osobnost,které by člověk nejraději někdy rozbil drž..."pusu",jindy zase překvapí příjemně jako zrovna v tomto případě.Je to prostě homo sapiens nevyzpytatelný ale myslící,čili sapiens.Ani nevím,kdo ho může z celé plejády politických diletantů ,jsoucích v naší vrcholové politice,nahradit.Snad jen ten Nečas a to je docela smutné.
  ted
  • :-)
   04.03.2011 11:04

   Jedině kdo připadá v úvahu je MUDr. David Rath
   tk69
 • Díky pane prezidente
  04.03.2011 10:58

  za vyřčenou pravdu. Reforma je šita horkou jehlou bez toho, aniž by se hledalo optimální a spravedlivé řešení.
  starik
  • Re: Díky pane prezidente
   04.03.2011 14:47

   No já bych Velkému Vezírovi as tolik nevěřil. Zaujala mě věta: "Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," Jednoznačně to zvýhodnňuje ty, ktaří do systému nic nedávají a tudíž jim zbydou peníze bokem na uložení a zhodnocení (OSVČ roky a roky na nule vykazovaného zisku) a silně to znevýhodňuje zaměstnance, kteří platí, až se z nich kouří - sociální, zdravotní (ze superhrubé i z hrubé), DPH, takže přispívají právě těm, kteří zaplatí 12 stovek měsíčně a pak chtějí, aby k nim při bouračce v jejich RangeRover s mřížkou na odpočet DPH přiletěla helikoptéra.
   sgt.Mike
Aktuální komentáře
24.10.2021
14:14Chytré, anebo švýcarské hodinky?
8:42Víkendář: Banka jako restaurace, kde zaplatíte předem a pak čekáte, co vám přinesou
23.10.2021
8:02Víkendář: Jak moc zpomaluje americká ekonomika? Postupně až k 2 %
22.10.2021
22:02Wall Street při pátku zajímaly sociální sítě. Snapchat -26,5 %  
17:45Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
17:10Technologiím zkazily den výsledky. Večer promluví Powell  
16:14Ruská centrální banka výrazně zvýšila základní úrok - na 7,5 procenta
14:48Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
14:13REDSTONE INVEST a.s - Oznámení o 8. výplatě kuponu RSREINV 1 5,00/22
13:29Braňo Soták k výsledkům Snap a nešvaru jménem 'problémy v dodavatelských řetězcích'  
13:29Ján Hladký: Střednědobý výhled Intelu (premarket -10 %) zafungoval jako studená sprcha  
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data