Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NERV: Ekonomiku zatěžují vysoké odvody z práce, měly by se snížit. Sjednocení DPH je spravedlivější

NERV: Ekonomiku zatěžují vysoké odvody z práce, měly by se snížit. Sjednocení DPH je spravedlivější

07.03.2011 13:58
Autor: ČTK

České hospodářství podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) zatěžují vysoké odvody z práce. Konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky by prospělo například snížení vedlejších nákladů práce, kam patří odvody na sociální a zdravotní pojištění, pomohlo by také sjednocení daně z přidané hodnoty. Pracovní skupina NERV se na tom shodla ve své zprávě, která se zabývá trhem práce, zboží a služeb.

Členové rady analyzovali soulad české ekonomiky a daňového systému. "Českou republiku táhne zpracovatelský průmysl. Zachoval si konkurenceschopnost dokonce i v době krize. A pro něj je naše daňová struktura nevhodná," upozornil koordinátor NERV v daňových otázkách Miroslav Zámečník. Nejvíce podle něj škodí konkurenceschopnosti právě vysoké vedlejší náklady práce.

Podle materiálu NERV, který je součástí zprávy o konkurenceschopnosti ČR, se musíme poměřovat například se státy, jako je Polsko nebo Portugalsko, a ne s Německem. V další investiční vlně pak prý zemi může vysoké zdanění práce poškodit, protože některé firmy mohou z Česka odejít.

NERV se také vyslovil pro sjednocení DPH. "Dnes 60 procent výhody nižší sazby DPH využívá bohatší polovina národa. Pak se vyplatí DPH sjednotit a odškodnit sociálně slabé," uvedl Zámečník. DPH podle něj není nástrojem sociální politiky, a proto nemá smysl mít dvě oddělené sazby.

Sjednocení sazeb DPH na 20 procentech plánuje současná vládní koalice, chce tak získat peníze na financování důchodové reformy. Snížená desetiprocentní sazba DPH, která se nyní uplatňuje například u potravin, léků, ubytovacích služeb, vody, knih, hromadné dopravy, kultury a sociální péče, by se nadále vztahovala jen na vyjmenované základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zeleninu nebo dětskou mléčnou výživu. Vláda chce zároveň snížit firmám odvody na sociálním pojištění o 1,8 procentního bodu.

Materiál NERV také upozornil na nesladěnost dávkového a daňového systému. Tyto systémy je podle rady zapotřebí modelovat společně, aby nevznikaly "zuby v mezních sazbách", kdy růst příjmu daňového poplatníka může vést paradoxně ke snížení jeho životní úrovně.

Člen NERV Jiří Nekovář míní, že daně musí zejména motivovat k bydlení v ČR. "Nesmíme poplatníky odrazovat. Naopak je musíme motivovat k tomu, aby daně odváděli u nás," podotkl.

Koordinátor pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík varoval před schvalováním zákonů bez analýzy dopadů. "Často jde o nekvalifikovaný zásah do systému jako například hlasování o podpoře fotovoltaiky. Kdyby poslanci věděli, že to bude občany stát 400 nebo 500 miliard korun, tak by asi hlasovali jinak," poznamenal.

Příští pondělí budou zástupci NERV prezentovat na čtvrtém z celkem šesti workshopů kapitolu finanční trhy ze zprávy o konkurenceschopnosti. Jejím garantem je člen NERV Jan Procházka.


Váš názor
 • Co přinese snížení odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění o 1,8 procentního bodu?
  08.03.2011 11:23

  Podle propčtů NERVu přinese úsporu 20 mld. Kč ale celkové náklady práce klesnou o 1,34%. Srovnávat tuto úsporu s asijskými náklady práce je bezpředmětné. Při zavádění technologií s vyšší přidanou hodnotou řekněmu z Německa, kde je cena práce více jak 3-násobná, bude kriteriem spíše kvalifikace pracovní síly, dopravní dostupnost a legislativní rámec podnikání. Cena práce ve srovnání s uváděným Polskem a Portugalskem bude až jedním s posledním ukazatelů, pokud prvně uváděné budou vyrovnané. Z tohoto důvodu má navrhované opatření prakticky nulový efekt. Na druhé straně největší úsporu z uvedených 20 mld. budou mít firmy s nevyššími počty zaměstnanců. Jen namátkově mě napadá Škoda Ml. Boleslav, TPCA Kolín, Arcelor Mittal Ostrava, Hyundai Nošovice atd. Kde tato úspora převážně skončí je jasné.
  L.H.
 •  
  07.03.2011 14:04

  No tak to si troufnu polemizovat. Sjednocení DPH na 20% je samozřejmě blbost. Pokud by tihle pytlíci měli pravdu, pak by klidně mohlo být DPH na 40% a podle nich by se konkurenceschopnost ještě zvýšila. Je to samozřejmě blbost. Jednotné DPH musí být maximálně na úrovni sousedních zemí, v našem případě max. na úrovni 16-17%, jinak je pro podnikání v pohraničí likvidační, což se samozřejmě negativně promítne do celé ekonomiky. Jinak proti snižování odvodů nelze nic namítat, je však otázkou, jak na to budou reagovat výdaje, protože pokud neškrtnete výdaje, pak jenom budete peníze přesouvat z jedny položky do druhý.
  tk69
  • úspory
   07.03.2011 14:38

   Jo tak jsem neslysel jsem nic o úsporách a vetší efektivitě. Přičemž těch potřebných 100 mld korun by se dalo ušetřit, jenom kdyby se trochu chtělo.
   viky
Aktuální komentáře
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim
18:05Valuace akcií, historické zkušenosti a index utrpení
17:44Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17:13Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila  
17:06Avast zřejmě zvedl kvartální výnosy. Potvrdí výhled? (prognóza analytika Patrie)  
15:38Netflix na reparát: Růst tržeb i uživatelů pořád neumí (komentář analytika)  
15:28CETV nově čeká letošní růst zisku OIBDA o 15-17 %. Média spekulují o brzkém převzetí PPF
14:54Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
13:57Bance Morgan Stanley k silným číslům pomohly dluhopisy, akcie reagují růstem
12:05EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y