Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NERV: Ekonomiku zatěžují vysoké odvody z práce, měly by se snížit. Sjednocení DPH je spravedlivější

NERV: Ekonomiku zatěžují vysoké odvody z práce, měly by se snížit. Sjednocení DPH je spravedlivější

7.3.2011 13:58
Autor: ČTK

České hospodářství podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) zatěžují vysoké odvody z práce. Konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky by prospělo například snížení vedlejších nákladů práce, kam patří odvody na sociální a zdravotní pojištění, pomohlo by také sjednocení daně z přidané hodnoty. Pracovní skupina NERV se na tom shodla ve své zprávě, která se zabývá trhem práce, zboží a služeb.

Členové rady analyzovali soulad české ekonomiky a daňového systému. "Českou republiku táhne zpracovatelský průmysl. Zachoval si konkurenceschopnost dokonce i v době krize. A pro něj je naše daňová struktura nevhodná," upozornil koordinátor NERV v daňových otázkách Miroslav Zámečník. Nejvíce podle něj škodí konkurenceschopnosti právě vysoké vedlejší náklady práce.

Podle materiálu NERV, který je součástí zprávy o konkurenceschopnosti ČR, se musíme poměřovat například se státy, jako je Polsko nebo Portugalsko, a ne s Německem. V další investiční vlně pak prý zemi může vysoké zdanění práce poškodit, protože některé firmy mohou z Česka odejít.

NERV se také vyslovil pro sjednocení DPH. "Dnes 60 procent výhody nižší sazby DPH využívá bohatší polovina národa. Pak se vyplatí DPH sjednotit a odškodnit sociálně slabé," uvedl Zámečník. DPH podle něj není nástrojem sociální politiky, a proto nemá smysl mít dvě oddělené sazby.

Sjednocení sazeb DPH na 20 procentech plánuje současná vládní koalice, chce tak získat peníze na financování důchodové reformy. Snížená desetiprocentní sazba DPH, která se nyní uplatňuje například u potravin, léků, ubytovacích služeb, vody, knih, hromadné dopravy, kultury a sociální péče, by se nadále vztahovala jen na vyjmenované základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zeleninu nebo dětskou mléčnou výživu. Vláda chce zároveň snížit firmám odvody na sociálním pojištění o 1,8 procentního bodu.

Materiál NERV také upozornil na nesladěnost dávkového a daňového systému. Tyto systémy je podle rady zapotřebí modelovat společně, aby nevznikaly "zuby v mezních sazbách", kdy růst příjmu daňového poplatníka může vést paradoxně ke snížení jeho životní úrovně.

Člen NERV Jiří Nekovář míní, že daně musí zejména motivovat k bydlení v ČR. "Nesmíme poplatníky odrazovat. Naopak je musíme motivovat k tomu, aby daně odváděli u nás," podotkl.

Koordinátor pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík varoval před schvalováním zákonů bez analýzy dopadů. "Často jde o nekvalifikovaný zásah do systému jako například hlasování o podpoře fotovoltaiky. Kdyby poslanci věděli, že to bude občany stát 400 nebo 500 miliard korun, tak by asi hlasovali jinak," poznamenal.

Příští pondělí budou zástupci NERV prezentovat na čtvrtém z celkem šesti workshopů kapitolu finanční trhy ze zprávy o konkurenceschopnosti. Jejím garantem je člen NERV Jan Procházka.


Váš názor
 • Co přinese snížení odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění o 1,8 procentního bodu?
  8.3.2011 11:23

  Podle propčtů NERVu přinese úsporu 20 mld. Kč ale celkové náklady práce klesnou o 1,34%. Srovnávat tuto úsporu s asijskými náklady práce je bezpředmětné. Při zavádění technologií s vyšší přidanou hodnotou řekněmu z Německa, kde je cena práce více jak 3-násobná, bude kriteriem spíše kvalifikace pracovní síly, dopravní dostupnost a legislativní rámec podnikání. Cena práce ve srovnání s uváděným Polskem a Portugalskem bude až jedním s posledním ukazatelů, pokud prvně uváděné budou vyrovnané. Z tohoto důvodu má navrhované opatření prakticky nulový efekt. Na druhé straně největší úsporu z uvedených 20 mld. budou mít firmy s nevyššími počty zaměstnanců. Jen namátkově mě napadá Škoda Ml. Boleslav, TPCA Kolín, Arcelor Mittal Ostrava, Hyundai Nošovice atd. Kde tato úspora převážně skončí je jasné.
  L.H.
 •  
  7.3.2011 14:04

  No tak to si troufnu polemizovat. Sjednocení DPH na 20% je samozřejmě blbost. Pokud by tihle pytlíci měli pravdu, pak by klidně mohlo být DPH na 40% a podle nich by se konkurenceschopnost ještě zvýšila. Je to samozřejmě blbost. Jednotné DPH musí být maximálně na úrovni sousedních zemí, v našem případě max. na úrovni 16-17%, jinak je pro podnikání v pohraničí likvidační, což se samozřejmě negativně promítne do celé ekonomiky. Jinak proti snižování odvodů nelze nic namítat, je však otázkou, jak na to budou reagovat výdaje, protože pokud neškrtnete výdaje, pak jenom budete peníze přesouvat z jedny položky do druhý.
  tk69
  • úspory
   7.3.2011 14:38

   Jo tak jsem neslysel jsem nic o úsporách a vetší efektivitě. Přičemž těch potřebných 100 mld korun by se dalo ušetřit, jenom kdyby se trochu chtělo.
   viky
Aktuální komentáře
15.10.2018
22:05Wall Street začala týden červenou remízou
18:34Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
17:41Vyšší cílová cena pomohla Avastu k pražské výhře, čísla z maloobchodu USA netěší  
17:17Trhy zůstávají nervózní, po propadu se jim zpět nechce  
17:01Roubini tvrdě kritizuje kryptoměny. Pravdu má, ale jen částečnou
16:05Horké podzimní počasí nejen v ulicích
15:46Hospodářská komora: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 3,6 procenta
14:53Maloobchod v USA trhy nepotěší, v září zůstal u stagnace
14:28Za poslední krizi platíme více, než se domníváme
14:20Největší producent uranu na světě se chystá na burzu
13:27Zisk Bank of America (-2 %) díky reformě a vyšším sazbám vyrostl nad odhady
12:03Dolar ztrácí. Trhům na začátku týdne dochází optimismus  
11:54Týdenní výhled: Italský rozpočet dopodrobna, brexitosummit a čísla z bank i Číny míří na křehké trhy  
10:49Banky v Česku po zpřísnění pravidel čekají slabší zájem o úvěry na bydlení
10:26Zastíní mraky nad realitním trhem opět celou ekonomiku?
9:39EU se prý chystá podpořit výrobu baterií miliardami eur
9:18ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:18Rozbřesk: Krach jednání o brexitu ohrožuje libru…
8:58Evropské burzy se po rekonvalescenci asi vrátí do červeného, na Xetře se začne později  
8:41Silný růst, dobré vyhlídky rozpočtu. S&P zlepšila rating Polska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
12:45Bank of America Corp (09/18 Q3)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m