Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rizikové mapy – kde je nyní největší horko?

Rizikové mapy – kde je nyní největší horko?

11.03.2011 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální krize prošla několika fázemi. Po rané fázi přišlo ve chvíli pádu Lehman Brothers její plné propuknutí, které se rozšířilo po celém systému. Následovala reakce vlád po celém světě, která se projevila přelitím rizika z finančního sektoru do sektoru vládního dluhu. První graf tento vývoj dokumentuje na pohybech swapových spreadů:

0003

Zdroj: Global market conditions and systemic risks after Greece and Ireland’s financial crises

V tuto chvíli se oddělily cesty rozvíjejících se a rozvinutých ekonomik. Ty první se těší silnějšímu ekonomickému fundamentu, což spolu s nízkými sazbami v rozvinutých ekonomikách zesiluje odliv kapitálu z rozvinutých ekonomik. To vyvažuje jeho příliv, který nastal na vrcholu krize. U zemí na periferii eurozóny pak přetrvává velká zranitelnost finančního systému daná slabým bankovním systémem a růstem rizika v oblasti vládního dluhu. Velikost systematického rizika v rozvinutých ekonomikách lze posoudit na základě akciových trhů, mezibankovních spreadů, CDS a volatility na měnových trzích. Výsledky takto provedené analýzy jsou shrnuty v následujících „rizikových mapách“, které ukazují vývoj rizika u zmiňovaných proměnných od ledna roku 2008 do současnosti:

0002

Zdroj: Global market conditions and systemic risks after Greece and Ireland’s financial crises

Z první mapy je patrné, že situace na mezibankovních trzích se uklidnila, v poslední době ale v některých zemích riziko opět vzrostlo. To je v souladu s vývojem v eurozóně. Na měnových trzích (druhá mapa) jsou patrná dvě po sobě jdoucí riziková období – v době pádu Lehman Brothers a na vrcholu krize v eurozóně před pomocí Řecku. Situace se do normálu zatím nevrací. Naopak akciové trhy (třetí mapa) se většinou vrátily do stavu nízké volatility, výjimku představují některé evropské země. Horko je ale stále na trzích s CDS v Evropě, což indikuje pokračující obavy z nákazy. Situace v Asii se naopak většinou vrátila na předkrizové úrovně.

Uvedené je výtahem z „Global market conditions and systemic risks after Greece and Ireland’s financial crises”, atotory jsou Brenda González-Hermosillo a Heiko Hesse.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data